Czy często korzystasz z gumy do życia zawierającej cukier?

Statystycznie ośmiu na stu obywateli UE czyni to często. Polacy mieszczą się w średniej unijnej (dziewięciu na stu). Wielbicielami gumy do żucia z dodatkiem cukru są Rumuni (19 proc.), drugie miejsce pod tym względem zajmują Włosi (15 proc.), trzecie Bułgarzy (13 proc.), dalej są Czesi, Słowacy, Litwini. Brytyjczycy mają podobne upodobania jak Polacy (9 proc.).

Od gumy do żucia z dodatkiem cukru stronią Szwedzi (98 proc. unika) i Holendrzy (99 proc. nie stosuje takiej gumy).

Czy często pijesz słodzone napoje?

Okazuje się, że Polacy nie są wyjątkowymi wielbicielami słodkich napoi. 19 proc. obywateli Polski mówi, że pija słodkie napoje często. Tyle samo wynosi średnia unijna. Od słodzonych napojów stronią Litwini (pije je często tylko ośmiu na stu obywateli). Za tego typu napojami nie przepadają także Estończycy i Finowie (9 proc. odpowiedzi na tak).

W statystyce tej prym wiodą Bułgarzy (40 proc.), wyprzedzają oni Cypryjczyków, Czechów, Słowaków i Belgów (od 32 do 30 proc. odpowiedzi twierdzących).

Czy często jadasz słodycze (ciastka, herbatniki, kremy)?

W tej statystyce Polacy wypadają jak większość obywateli UE (18 proc. z nas twierdzi, że jada łakocie często). Na tak zadane pytanie słowo często najczęściej pada z ust Irlandczyków (28 proc.) i Brytyjczyków (27 proc.). Podobne upodobania mają Maltańczycy, Węgrzy (po 23 proc.) oraz Litwini (22 proc.). W słodyczach nie gustują natomiast Duńczycy (8 proc. jada je często), Austriacy (9 proc.) i Finowie (10 proc.).

Czy często jadasz dżemy lub miód?

Na tak postawione pytanie twierdząco, a więc często, odpowiada aż 36 proc. Niemców i Luksemburczyków, nieco mniej Litwinów (30 proc.), a Polacy? My z odsetkiem odpowiedzi twierdzących na poziomie 17 proc. znajdujemy się poniżej unijnej średniej (20 proc.).

Miód i dżemy nie są ulubionymi potrawami Portugalczyków (zaledwie 3 proc. obywateli Portugalii jada je często).

Czy często jadasz świeże owoce?

Najczęściej sięgają po nie Portugalczycy i Węgrzy (71 proc.), nieco rzadziej tylko Grecy i Włosi (70 proc.). Średnia unijna to 62 proc. Polacy z odsetkiem odpowiedzi na tak na poziomie 56 proc. wyprzedzają Austriaków (43 proc.), Belgów (49 proc.), Luksemburczyków (53 proc.).