PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Kiedy wyższa składka na samorząd lekarzy?

Autor: miro • Źródło: ms
20-07-2022, 08:33
Kiedy wyższa składka na samorząd lekarzy? Podczas obrad XV Krajowego Zjazdu Lekarzy także o składce na samorząd
Powołano zespół roboczy, który ma ocenić propozycje zwiększenia składki na samorząd lekarzy i lekarzy dentystów. Impuls dał XV Krajowy Zjazd Lekarzy, uchwalając zmniejszenie  odpisu na NIL do 10 proc. pobieranej składki. Wyższe fundusze pozostaną w okręgowych izbach, ale pieniędzy trzeba więcej.
  • O ile powinna wzrosnąć wysokość składki na samorząd lekarzy i lekarzy dentystów (z obecnych 60 zł miesięcznie), aby Naczelna i Okręgowe Izby Lekarskie sprostały zadaniom?
  • W trakcie XV Krajowego Zjazdu Lekarzy padały liczby takie jak 80, czy nawet 100 zł
  • Wyższa składka jest konieczna z uwagi na zadania stojące przed NRL, w sytuacji gdy odpis na jej funkcjonowanie delegaci na Zjazd zmniejszyli do 10 proc.
  • NRL powołała zespół roboczy, który do końca 2022 r. ma podać rekomendacje w sprawie wzrostu składki członkowskiej  

Wzrost składki członkowskiej nieunikniony?

Miesięczna wysokość składki płacona przez lekarzy i lekarzy dentystów jest stała i wynosi 60 zł.  Krajowy Zjazd Lekarzy podjął decyzję, o zmniejszeniu odpisu finansowego na rzecz Naczelnej Izby Lekarskiej do 10 proc.

To miało poprawić sytuację okręgowych izb, które borykają się z problemami finansowymi chcąc organizować przedsięwzięcia, w tym wsparcie dla lekarzy będących członkami izby. W tej sytuacji wzrost składki jest nieodzowny także z uwagi na inflację i rosnące koszty funkcjonowania izb lekarskich. 

Co oznacza mniejszy odpis na NIL?

- Do jakiej wysokości musiałaby wzrosnąć składka na izbę lekarską, uchwalona później przez NRL, aby nie doszło do „zmasakrowania” NIL? – dopytywał się podczas XV Zjazdy Lekarzy Andrzej Cisło.  

- Tak ważną uchwałę należałoby obwieścić delegatom, wraz z tabelkami excela, z ekstrapolacją kosztów - przed zjazdem. Po to, aby w warunkach gorącej atmosfery Zjazdu i malejącej frekwencji na sali obrad - delegaci nie podjęli przypadkowej - być może - uchwały, która doprowadziłaby do „zmasakrowania NIL” stwierdził delegat.

Pytanie to Andrzej Cisło skierował do Łukasza Jankowskiego (tuż przed jego wyborem na prezesa NRL), wskazując prezesa ORL w Warszawie jako jednego z inicjatorów zmian.

Mniejszy odpis - to element pakietu zmian 

Łukasz Jankowski przypomniał, że dyskusja na temat mniejszego odpisu toczyła się w NRL od dawna i zdecydowano się taką propozycję przedstawić delegatom na XV Zjazd. Dyskusja o zwiększeniu składki prowadzona jest od 2014 r.

- Zgadzam się z argumentami, że trzeba dobrze przygotować m.in. propozycję zwiększenia składki. Jestem za tym, żeby NRL taką dokładną analizę przeprowadziła. Nawet jeśli decyzji w tym względzie nie podejmiemy na Zjeździe to analiza problemu będzie wartością samą w sobie – zaznaczył Łukasz Jankowski.

Po dwóch miesiącach od Zjazdu NRL powołała zespół, którego zadaniem jest wypracowanie propozycji wysokości składki, dającej samorządowi możliwość odpowiedzi na potrzeby lekarzy. Składka ta ma pozwolić nie tylko na administrowanie, ale przede wszystkim na skuteczne działania w imieniu członków samorządu. Zespół przedstawi propozycje Naczelnej Radzie Lekarskiej w 2022 r. 

Jaka skala ewentualnego wzrostu składki

Już jako prezes NRL Łukasz Jankowski dodał podczas Zjazdu, że przedwcześnie jest mówić o skali wzrostu składki. Ostrożne szacunki mówią o jej zwiększeniu z poziomu 60 do 80 zł.

- Nie chce jednak stawiać się w pozycji osoby która to policzyła. W tracie debat w NRL pojawiały się różne propozycje, natomiast delegaci mówili nawet o 100 zł – wyjaśnił Łukasz Jankowski.

- Nie chciałem żebyście państwo spojrzeli na mnie jako na inicjatora zwiększenia składki. Zgłoszone propozycje należy traktować jako pakiet: zmniejszony odpis na NIL, zwiększona składka – dodał.

- Najważniejsze jest to, żeby pokazać koleżankom i kolegom, że za te pieniądze otrzymają coś konkretnego i wartościowego. Traktujmy to jako pakiet, a nie tylko jako hasło „Jankowski chce zwiększyć składkę” – przekonywał prezes NRL.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
NRL   samorząd lekarski   Łukasz Jankowski  

POLECAMY W SERWISACH