PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Kiedy szczyt fali zachorowań na grypę i RSV?

Autor: PAP • Źródło: PAP
29-12-2022, 15:57
Kiedy szczyt fali zachorowań na grypę i RSV? Rośnie fala zachorowań na grypę i RSV Fot. AdobeStock
Sytuacja stabilizuje się z lekką tendencją spadkową, której służy okres świąteczno-noworoczny i przerwa w szkołach – powiedział rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz, odnosząc się do fali zachorowań na grypę i RSV.
  • W tej chwili zapadalność na grypę jest największa u dzieci. Zajętość łóżek szpitalnych kształtuje się na poziomie 60 proc.
  • Testy na grypę będą bezpłatne. Testowaniem powinna zająć się podstawowa opieka zdrowotna
  • Szczyt zachorowań na COVID-19 wystąpi w drugiej połowie stycznia
  • Poziom zachorowań na grypę jest na poziomie notowanym w ubiegłych sezonach 
  • Sezon szczepienia na grypę trwa od września do końca marca. Do tej pory na grypę zachorowało ponad 2 mln osób

Wysoki poziom zachrowań na grypę

- Sytuacja stabilizuje się z lekką tendencją spadkową - powiedział Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Zastrzegł przy tym, że mniejsza liczba zachorowań może wynikać z okresu świąteczno-noworocznego i przerwy w szkołach.

- Pamiętajmy bowiem, że schorzenia grypowe, RSV często swój początek biorą od zakażeń dzieci. Jeżeli patrzymy w tej chwili na zapadalność na grypę, to jest ona największa właśnie u dzieci - podkreślił rzecznik MZ.

Zwrócił uwagę, że w okresie świątecznym obserwowany jest także spadek liczby zajętych łóżek szpitalnych.

- Jeżeli na koniec zeszłego tygodnia mówiliśmy o zajętości łóżek szpitalnych na poziomie około 70 proc.,(...) to dzisiaj w skali kraju możemy mówić o zajętości 60 proc. łóżek - poinformował Andrusiewicz.

Gdzie szukać testów wykrywających grypę

Jak dodał Andrusiewicz, resort chce, aby na przełomie przyszłego i kolejnego tygodnia do podstawowej opieki zdrowotnej trafiały testy, które mają wykrywać wirusy.

- Jesteśmy w tej chwili w ramach wypracowywania procedury zaopatrzenia podstawowej opieki zdrowotnej w testy różnicujące zakażenie wirusami grypy A i B, RSV i COVID-19. W tej chwili tym tematem będzie się zajmowała Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, ponieważ będzie to normalne świadczenie dostępne w POZ - powiedział rzecznik.

Podkreślił, że testy będą bezpłatne. - My jesteśmy od tego, żeby w te testy zaopatrzyć, od testowania jest podstawowa opieka zdrowotna - zaznaczył Andrusiewicz.

Nie będzie stanu epidemii z powodu grypy

Wiceszef MZ Waldemar Kraska, zapytany czy może być dodatkowy stan zagrożenia w związku z grypą, powiedział - nie ma ryzyka dotyczącego ogłoszenia stanu epidemii z powodu grypy.. Wszystko będzie zależało od wydolności naszego systemu ochrony zdrowia - zastrzegł wiceminister Kraska.

Przypomniał, że stan zagrożenia epidemicznego w Polsce w związku z COVID-19 został przedłużony do końca marca.

Kiedy szczyt zachorowań na grypę

- Z naszych danych i prognoz wynika, że szczyt zachorowań na COVID-19 w Polsce jest jeszcze przed nami - to jest mniej więcej druga połowa stycznia. Do tego trzeba dołożyć lawinę zachorowań na grypę, których szczyt w ubiegłych latach przypadał na koniec stycznia początek lutego - powiedział Kraska.

Zastrzegł, że obecny stan zachorowań na grypę jest na poziomie notowanym w ubiegłych sezonach. - Szczyt zachorowań na grypę jest jeszcze przed nami - powiedział wiceszef MZ. - Myślę, że kumulacja, która nas czeka, będzie trudna dla całej służby zdrowia - ocenił wiceminister Kraska.

Powiedział, że liczba zachorowań na COVID-19 jest zdecydowanie mniejsza, więc i hospitalizacji jest mniej. - Największy problem jest z zachorowaniami na grypę - powiedział.

Trudna sytuacja w pediatrii

- W tej chwili skupiamy się na oddziałach pediatrycznych, ponieważ jest bardzo dużo pacjentów młodych. Prawie połowa zachorowań na grypę dotyczy dzieci do 14. roku życia, co się przekłada na obłożenie szpitali pediatrycznych" - powiedział Kraska. Dodał, że obok wirusa grypy jest także wirus RSV, który dotyczy dzieci.

Kraska poinformował, że największe jest obłożenie łóżek w trzech województwach: podkarpackim, podlaskim i lubelskim. W woj. śląskim obłożenie łózek jest np. na poziomie 30 proc., czyli zdecydowanie mniej niż jest w innych województwach - zwrócił uwagę wiceszef MZ

Wyjaśnił, że jest przygotowany plan zwiększenia bazy łóżkowej na oddziałach pediatrycznych.

Szczepienia przeciwko grypie

Przypomniał, że sezon szczepienia na grypę trwa od września do końca marca. - Do tej pory na grypę zachorowało ponad 2 mln Polaków, więc to szczepienia w dalszym ciągu ma sens, odporność nabieramy w ciągu 2-3 tygodni - powiedział wiceszef MZ. Wyjaśnił, że receptę na sczepienie wystawia lekarz rodzinny.

- Chcemy, żeby podobnie jak było w przypadku COVID-19, wszyscy Polacy otrzymali automatyczne skierowanie na szczepionkę i mogli z niej skorzystać w aptekach, ale to wymaga uregulowania ustawowego. Na początku stycznia będzie posiedzenie Sejmu i myślę, że poprawka do ustawy refundacyjnej wejdzie - powiedział wiceszef MZ.

Pytany, czy w związku z coraz większą liczbą zachorowań na grypę trzeba będzie zawiesić zajęcia w szkołach, wiceminister Kraska powiedział, że wszystko będzie zależało od sytuacja po przerwie świątecznej. To będzie zależało od decyzji kuratorów czy dyrektorów szkół - wyjaśnił.

Zapowiedział, że MZ rozważa, aby apteki, które dyżurują w nocy otrzymywały za to jakiś ekwiwalent. Myślę, że są na to szanse - powiedział. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH