• Nowym ministrem zdrowia jest Katarzyna Sójka, lekarz internista i posłanka PiS. Została nominowana na to stanowisko 10 sierpnia 2023 r.
  • Ukończyła Wydział Lekarski Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, jest specjalistką chorób wewnętrznych
  • Pracowała w sejmowych komisjach m.in. zdrowia, ochrony środowiska, oraz polityki społecznej i rodziny

Nowa minister zdrowia. Kim jest Katarzyna Sójka

37-letnia Katarzyna Sójka jest lekarzem i posłanką PiS.

Jest absolwentką m.in. Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, specjalistką chorób wewnętrznych.

W wyborach parlamentarnych w 2019 r. uzyskała mandat w okręgu nr 36 (Kalisz); zagłosowało na nią 15 860 osób. Jest członkiem sejmowych komisji: zdrowia, ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa, a także komisji polityki społecznej i rodziny, jak podaje PAP.

Zwykły lekarz ministrem zdrowia

Podczas uroczystego wręczenia teki ministra zdrowia Prezydent RP Andrzej Duda mówił, że kiedy rozmawiał na temat kandydatki na minister zdrowia usłyszał, że jest zwykłym lekarzem.

Jak podkreślał bardzo się cieszy z tego faktu, gdyż..."zwykły lekarz internista, który na co dzień przyjmuje pacjentów, pracuje w szpitalu powiatowym i w kilku innych poradniach, wie co to znaczy praca zwykłego lekarza w terenie, wie z jakimi problemami ludzie przychodzą i wie jakie są problemy zwykłej poradni. To ma fundamentalne znaczenie dla rozwiązywania problemów, które są najważniejsze, czyli ochrona zdrowia pacjenta właśnie w małej miejscowości i w trochę większym mieście. Dostępność do zwykłego lekarza, który dopiero ewentualnie wyśle pacjenta do specjalisty i właśnie możliwość kontaktu z tym zwykłym lekarzem jest najważniejsza w ochronie zdrowia, mówił Prezydent RP.

NRL przestawia postulaty nowej minister zdrowia

Naczelna Rada Lekarska już skierowała do minister zdrowia Katarzyny Sójki postulat dotyczący przekazania funduszom regionalnym środków na realizację zmian finansowania w stomatologii. 

Inwestycje - w ramach programów operacyjnych (PO): Inteligentny Rozwój (IR) oraz Wiedza, Edukacja, Rozwój (WER) realizowane są ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) na sumę  13,3 mld euro mają finansować projekty służące wzrostowi innowacyjności, wdrażaniu nowych technologii, ale też współpracy reprezentantów nauki z przedsiębiorcami.

Właściciele gabinetów stomatologicznych szczególnie interesowali się  programem Inteligentny Rozwój - Wzrost potencjału innowacyjnego przedsiębiorstw. Środki przeznaczano najczęściej na zakupy sprzętu w projektach, które musiały uzyskać tzw. zaświadczenie o innowacyjności.

Natomiast wśród  pozostałych postulatów NRL znalazły się także dotyczące:

  • wystawiania recept,
  • bezpieczeństwa danych medycznych
  • kontroli uruchamianych studiów medycznych.