Prof. Dorota Olczak - Kowalczyk, dziekan Wydziału Lekarsko - Stomatologicznego WUM oraz Justyna Mieszalska prezes zarządu Centrum Medycznego WUM w programie TVP "Pytanie na Śniadanie" przekonywały do aktywności, która powinna być udziałem każdego rodzica małego dziecka. Chodzi oczywiście o zachowania w zakresie prawidłowej higieny jamy ustnej.

Z uwagi na fakt, że niewielu rodziców właściwie wdraża w życie zalecenia stomatologów 40 proc. dzieci w wieku dwóch lat ma próchnicę, wśród pięciolatków  wskaźnik ten wzrasta do 80 proc. W grupie nastolatków trudno znaleźć kogoś, kto nie miałby problemów z próchnicą.

Prowadzący rozmowę Łukasz Nowicki próbował dociec dlaczego w Polsce stan zdrowia jamy ustnej dzieci jest zdecydowanie gorszy niż w większości państw UE, twierdząc przy okazji, że pewnie sami lekarze niechętnie zajmują się dziećmi, u których nie wyrżnęły się jeszcze pierwsze zęby. 

Na taką tezę zdecydowanie zareagowała Justyna Mieszalska, która zapewniła, iż każdy lekarz dentysta z dużą uwagą pochyli się nad dzieckiem, który nie ma jeszcze żadnego zęba mlecznego. 

- Lekarz stomatolog jeśli zobaczy sześciomiesięczne dziecko, albo jeszcze młodsze, z wielką przyjemnością je przyjmie, bo wtedy będzie mógł przekazać rodzicom w jaki sposób dbać o higienę jamy ustnej pociechy, powie na co należy zwracać uwagę, jak odżywiać dziecko, żeby nie popełniać kardynalnych błędów skutkujących problemami stomatologicznymi. Te zaś doprowadzają do takich sytuacji, że nawet u dwuletnich dzieci trzeba usuwać zainfekowane zęby - mówiła Justyna Mieszalska.

Na prowokacyjną tezę prowadzącego PnŚ, że o zęby mleczne nie trzeba dbać, bo i tak wypadną prof. Dorota Olczak - Kowalczyk raz jeszcze przypomniała, że próchnicę powodują bakterie, które "zadomowione" w jamie ustnej dziecka będą z pewnością nie mniej agresywne w stosunku do stałego uzębienia.  Nie można naiwnie sądzić, że chorobotwórcze drobnoustroje znikną wraz z zębami mlecznymi.

- Wizyty profilaktyczne u lekarza dentysty są  głęboko uzasadnione, gdyż tylko w ten sposób można uniknąć problemów, zanim zacznie im towarzyszyć ból.  Trudno będzie przekonać dziecko do kolejnych wizyt u stomatologa, gdy te pierwsze doświadczenia wiązały się z cierpieniem - uzmysławiała prof. Dorota Olczak - Kowalczyk.

Wczesna diagnoza i natychmiastowe leczenie pozwolą uniknąć inwazyjnych interwencji, zaoszczędzą cierpień dzieciom. To najprostsza droga do skutecznej walki z próchnicą. Nie jedyna oczywiście, bo ważna jest właściwa higiena uzębienia  wsparta wartościową dietą bez cukru. 

Wciąż jesteśmy na początku drogi. Łukasz Nowicki przyznał, że sam straszył dzieci dentystą mówiąc, że jeśli nie będziecie myli zębów to pójdziemy do dentysty.   Ten zdawałoby się neutralny przekaz utrwala związki znaczeniowe: dentysta - zagrożenie.