PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Kanadyjscy dentyści domagają się zaszczepienia przeciwko COVID-19

Autor: nieck • Źródło: en
12-04-2021, 10:49
Kanadyjscy dentyści domagają się zaszczepienia przeciwko COVID-19 Szczepienie stomatologów przeciwko COVID-19 nie jest priorytetem w Kanadzie (fot. Pixabay)
Stowarzyszenie stomatologów kanadyjskiej prowincji Quebec domaga się od rządu pilnego zaszczepienia przeciwko COVID-19 wszystkich dentystów i pracowników gabinetów stomatologicznych.

Stowarzyszenie Association des chirugiens dentistes du Québec (ACDQ) domaga się, aby rząd zaszczepił dentystów i personel klinik dentystycznych. 

- Chociaż do tej pory nie przytrafiały się przypadki przenoszenia wirusa COVID-19 z bezobjawowych pacjentów praktyk stomatologicznych od czasu ponownego otwarcia gabinetów w czerwcu, dentyści i ich zespoły (asystenci i higienistki) są zaniepokojeni pojawieniem się nowych wariantów wirusa SARS-CoV-2, które są o wiele bardziej zaraźliwe - powiedział prezes ACDQ, dr Carl Tremblay.

To bezsporny fakt, że dentyści i ich zespoły mają bliski kontakt z  drogami  oddechowymi pacjentów, a ci nie noszą masek podczas zabiegów. Zabieg  może trwać od 45 minut do godziny. Dlatego też dentyści mają prawo żądać podjęcia niezbędnych środków ostrożności, aby zapewnić im i ich pacjentom bezpieczeństwo, podkreśla w oświadczeniu ACDQ.

Tremblay uważa, że ​​rząd nie zwraca należytej uwagi na pracowników służby zdrowia pracujących w prywatnych klinikach.

- Jeśli chodzi o pracowników służby zdrowia, rząd wydaje się szczepić nie z powodu ryzyka, ale raczej z konieczności. Szczepi personel szpitali, którego potrzebuje, jednocześnie zaniedbując personel pracujący w prywatnych klinikach - powiedział Tremblay.

Zgodnie z pierwotną kolejnością priorytetów, stomatolodzy i inni pracownicy służby zdrowia z sektora prywatnego mieli być szczepieni jako druga grupa priorytetowa. 

- W tej chwili dentyści są bardziej narażeni na szczepienia ze względu na ich grupę wiekową niż ich status pracowników służby zdrowia - powiedział Tremblay.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentysta   COVID-19  

POLECAMY W SERWISACH