PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Kanada: mniej fluoru w wodzie to więcej próchnicy zębów

Autor: nieck • Źródło: en
07-09-2021, 12:18
Kanada: mniej fluoru w wodzie to więcej próchnicy zębów Przerwa we fluoryzowaniu wody wodociągowej spowodowała nasilenie próchnicy zębów u dzieci (fot. Shutterstock)
W kanadyjskim mieście Calgary woda pitna przestała być wzbogacana we fluor co spowodowało gwałtowne nasilenie próchnicy wśród mieszkających tam dzieci.
  • Kolejny dowód na skuteczność fluoryzacji  pochodzi z Kanady, gdzie po 10 latach od zakończenia dodawania fluoru do wody pitnej narasta problem próchnicy zębów u dzieci.
  • Takie wnioski płyną z badania porównującego liczbę zębów zaatakowanych przez próchnicę,  zębów z wypełnieniami  oraz liczbę brakujących zębów.
  • Wystarczyły trzy lata ograniczenia ilości fluoru w wodzie  w  Calgary, by  wskaźnik próchnicy wśród dzieci w 7 lat wzrósł o 146 proc.  w porównaniu z innym kanadyjskim miastem, gdzie fluor nadal dodawany jest do wody.

Opublikowano wyniki badania, które dowodzą, że próchnica zębów to narastający coraz bardziej problem wśród dzieci mieszkających w Calgary. W tym kanadyjskim mieście zakończono fluoryzowanie wody w 2011 roku.

Raport został opublikowany przez  American Fluoridation Society (AFS) w periodyku Community Dentistry and Oral Epidemiology, porównuje stan zębów dzieci w wieku 7 lat.

Badane wskaźniki stanu zdrowia jamy ustnej
- liczba zębów zaatakowanych przez próchnicę,
- liczba zębów z wypełnieniami,
- liczba brakujących zębów.

W badaniu porównywany był stan zdrowia jamy ustnej u dzieci siedmioletnich mieszkających w Calgary i w pobliskim Edmonton, gdzie fluor nadal jest dodawany do wody kranowej. 

- Wyniki badania dostarczają informacji na temat stanu zdrowia jamy ustnej dzieci w ciągu ostatnich 14 lat. Niestety ujawniają głęboko niepokojącą prawdę - dzieci w Calgary cierpią z powodu decyzji miasta o zaprzestaniu fluoryzacji wody, mówi  Johnny Johnson, prezydent American Fluoridation Society.

Katastrofalny stan zębów dzieci, gdy woda przestaje być wzbogacana we fluor

Autorka badania dr Lindsay McLaren  rozpoczęła badania zębów dzieci w Calgary i Edmonton w latach 2004-2015, kiedy jeszcze oba miasta przeprowadzały fluoryzację wody pitnej. W tym czasie  w Calgary ubytki powodowane próchnicą miało mniej niż 50 proc. siedmiolatków,  wskaźniki próchnicy zębów w Calgary były niższe niż w Edmonton.

Kiedy Calgary ograniczyło ilość fluoru w  wodzie w 2011 roku, wskaźnik próchnicy wśród dzieci w wieku szkolnym zaczął wzrastać. Poprzednie badanie McLaren ujawniło, że odsetek ubytków u siedmiolatków wzrósł o 146 proc. w ciągu następnych trzech lat.  Natomiast to nowe badanie pokazuje, że wskaźniki próchnicy w Calgary nadal się pogarszają. W latach 2018-2019 prawie dwie trzecie  dzieci w wieku 7 lat miało próchnicę, a odsetek zębów zaatakowanych przez próchnicę, wypełnień w zębach mlecznych i  brakujących zębów jest o 10 punktów proc.  wyższy  niż w Edmonton.

To kolejny dowód na to, że po zaprzestaniu fluoryzacji wody pitnej następuje gwałtowne rozprzestrzenianie się próchnicy. Podobną zależność zaobserwowano także w innych miastach Windsor w Ontario i Juneau na Alasce, w Stanach Zjednoczonych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
próchnica u dzieci   fluor   fluoryzacja   woda pitna  

POLECAMY W SERWISACH