PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Kanada: kolejka do dentysty liczy 1000 dzieci

Autor: nieck • Źródło: en
06-07-2021, 08:55
Kanada: kolejka do dentysty liczy 1000 dzieci Ekstrakcja zęba jest problemem w wielu rejonach Kanady (fot. Unsplash)
Na dalekiej północy Kanady przez cały okres pandemii COVID-19 dzieci nie miały dostępu do opieki stomatologicznej.

W miejscowości Rankin Inlet w Zatoce Hudsona kolejka dzieci do chirurga stomatologicznego podwoiła się i obecnie liczy już 1000 pacjentów. Podczas pandemii COVID-19 nie były realizowane nawet świadczenia pomocy doraźnej.

Jedna z mieszkanek miasta opowiada, że jej dwunastoletni syn schudł o 7 kg czekając przez wiele miesięcy na ekstrakcję zęba.  Ból sprawiał, że chłopiec przestał jeść, płakał i w dzień i w nocy.

W lutym 2021 r. podczas wizyty dentysta stwierdził, że ząb jest zniszczony przez próchnicę i musi zostać usunięty. Jednak pacjent był tak niespokojny, że ekstrakcji nie udało się przeprowadzić. Najbliższym miejscem, w którym ten zabieg można przeprowadzić w znieczuleniu ogólnym jest Winnipeg, do którego można dotrzeć z Rankin Inlet samolotem. 

Teoretycznie chłopiec dostał skierowanie do tamtejszej klinki, ale podróż się nie odbyła. Podczas kolejnej wizyty w maju inny dentysta próbował usunąć bolący ząb, ale też daremnie, chłopiec otrzymał antybiotyk i kolejne skierowanie do Winnipeg.

Na Terytorium Nunavut (pow. 2 mln km2) znajdują się trzy prywatne kliniki dentystyczne — dwie w Iqaluit, stolicy terytorium i nowa w Rankin Inlet. Przez  cały rok zespoły dentystyczne latają do  23 miejscowości na tym terenie według rotacyjnego harmonogramu . Pomiędzy  zaplanowanymi wizytami mieszkańcy muszą daleko podróżować, aby otrzymać specjalistyczną opiekę.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH