• Światowy Parlament Stomatologiczny FDI zainaugurował 22 września 2022 r. prace nad przyszłorocznym Światowym Dniem Zdrowia Jamy Ustnej (WOHD) 2023
  • W 2023 r. należałoby skupić się na tym, jak ważne jest dbanie o jamę ustną na każdym etapie życia człowieka - informuje FDI
  • W momencie gdy nie można zastosować szczoteczki do zębów - guma do żucia bez cukru jest dobrą alternatywą, gdyż korzystnie wpływa na zdrowie zębów, pomagając neutralizować kwasy osadzające się na płytce nazębnej
  • Choroby jamy ustnej, takie jak próchnica zębów i choroby dziąseł, mogą wpływać na każdy aspekt życia, od relacji międzyludzkich, pewność siebie w szkole, pracy i umiejętność nawiązywania interakcji z innymi

"Bądź dumny ze swoich ust"

"Bądź dumny ze swoich ust" nie polega na posiadaniu idealnych ust, ale na utrzymywaniu ich w zdrowiu. Jest to wezwanie do działania, które zachęca ludzi do dbania o zdrowie jamy ustnej.

Od momentu uruchomienia kampanii staramy się inspirować do trwałych i pozytywnych zmian poprzez edukowanie ludzi na temat ważnej roli, jaką zdrowe usta odgrywają w życiu człowieka.

FDI przypomina, że w 2021 r. zachęcano do działania, skupiając się na znaczeniu zdrowia jamy ustnej dla ogólnego stanu zdrowia. W 2022 r. podkreślano fakt, że chora jama ustna może poważnie wpłynąć na każdy aspekt życia człowieka. Natomiast w 2023 r. należałoby skupić się na tym, jak ważne jest dbanie o jamę ustną na każdym etapie życia człowieka.

Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej (ŚDZJU - WOHD) obchodzony jest co roku 20 marca. Kampania WOHD stanowi idealną platformę do podnoszenia świadomości i zachęcania do zaangażowania i działań w celu promowania dobrego zdrowia jamy ustnej. Wykorzystując starannie skoordynowane wysiłki na poziomie lokalnym, krajowym i globalnym, głos społeczności zajmującej się zdrowiem jamy ustnej może być każdego roku wzmacniany w okresie poprzedzającym WOHD - zachęca FDI.

Rosnące obciążenie chorobami jamy ustnej wymaga działań na każdym poziomie: indywidualnym, rodzinnym i społecznym. FDI jest przekonana, że proste, ukierunkowane działania mogą ograniczyć występowanie chorób jamy ustnej i uczynić walkę z nimi osobistym priorytetem większości ludzi.

FDI podaje kilka wskazówek, które należy mieć na uwadze. Dla Polaków być może wydadzą się zbyt oczywiste, ale pamiętajmy, że przesłanie skierowane jest do wszystkich ludzi na świecie. Niezależnie od tego jak je ocenimy, coś jest na rzeczy, skoro próchnica wciąż jest wstydliwym problemem zbyt wielu Polaków i to zaczynając od najmłodszego pokolenia. 

Zdrowie jamy ustnej – zdrowie całego ciała

Czy wiesz, że
Podobnie jak w przypadku innych, poważnych chorób - zapobieganie, wczesne wykrywanie i leczenie chorób jamy ustnej jest ważne, aby powstrzymać wszelkie negatywne skutki dla organizmu.

Chroń uzębienie, gdy jesteś poza domem

Czy wiesz, że
W momencie gdy nie możemy zastosować szczoteczki do zębów - guma do żucia bez cukru jest dobrą alternatywą, gdyż korzystnie wpływa na zdrowie zębów, pomagając neutralizować kwasy osadzające się na płytce nazębnej.

Nigdy za mało dbania o zdrowie jamy ustnej

Czy wiesz, że
Próchnica zębów to najczęstsza przyczyna pogarszająca stan zdrowia na świecie, spowodowany niezdrową dietą bogatą w cukier, a także wynikający z innych czynników ryzyka (niedostateczna higiena, stres).

Stosuj zrównoważoną dietę niskocukrową

Czy wiesz, że
Spożywanie nadmiernych ilości cukru (napoje, przekąski i przetworzona żywność) nie tylko powoduje próchnicę zębów, ale także przyczynia się do otyłości i zwiększa ryzyko cukrzycy.

Praktyka dobrej higieny jamy ustnej

Czy wiesz, że
Choroby jamy ustnej, takie jak próchnica zębów i choroby dziąseł, mogą wpływać na każdy aspekt życia, od relacji międzyludzkich, pewność siebie w szkole, pracy i umiejętność nawiązywania interakcji z innymi. Chorobom jamy ustnej można jednak zapobiegać, dlatego ważne jest, aby codziennie stosować sprawdzoną higienę jamy ustnej.

Regularne odwiedzanie dentysty

Czy wiesz, że

Choroby jamy ustnej dotykają prawie 3,5 mld ludzi i często wiążą się z innymi poważnymi problemami zdrowotnymi. Choroby te oznaczają ból, dyskomfort, izolację społeczną, utratę pewności siebie, stracone godziny w pracy lub szkole.