• Holenderscy dentyści nie mogą swobodnie decydować o wysokości opłat za przeprowadzone świadczenie.
  • Część ubezpieczycieli rezerwuje sobie nawet roczny okres na zwrot kosztów leczenia stomatologicznego.
  • Opieka stomatologiczna dzieci w Holandii jest bezpłatna (z wyjątkiem leczenia ortodontycznego).

Centralny system sterowania cenami 

Ceny świadczeń stomatologicznych ustalane są centralnie. Holenderscy dentyści nie mają swobody decydowania o wysokości opłat za przeprowadzone świadczenie. Koszty te są określone przez holenderską Radę ds. Opieki Zdrowotnej (NZA), która podaje ogólne ceny wszystkich form opieki zdrowotnej za pomocą skomplikowanego zestawu kodów.

Tak więc, zgodnie z cennikiem NZA, w 2022 r. kontrola stomatologiczna raz na pół roku będzie kosztować 22,91 euro, a wizyta wstępna - w celu przeprowadzenia higienizacji jamy ustnej - 13,52 euro.

- Pacjenci czasami myślą, że pójście do jasnej, nowoczesnej kliniki dentystycznej z najnowocześniejszymi udogodnieniami będzie ich kosztować więcej, ale - zważywszy na centralny system regulacji cen - tak nie jest - mówi Maaike van Schaik z amsterdamskiej kliniki dentystycznej Tandarts Jordaan.

Leczenie dzieci bezpłatne

Opieka stomatologiczna dzieci jest bezpłatna. Niektóre zakłady ubezpieczeń zdrowotnych próbują zwabić klientów - sugerując, że oferują bezpłatną opiekę dentystyczną dla dzieci – ale w rzeczywistości i tak pieniędzy na leczenie dzieci się nie pobiera.

Bezpłatna ochrona nie obejmuje jednak ortodoncji, więc jeśli dentysta zasugeruje, że może być konieczny aparat ortodontyczny, należy zawczasu sprawdzać zasady i koszty ubezpieczenia.

Kalkulacja kosztów ubezpieczenia

Polisa, uprawniająca do zwrotu 75 proc. rachunków stomatologicznych – maksymalnie do 250 euro w roku kalendarzowym – będzie kosztować ok. 11 euro miesięcznie. Zatem przy 132 euro rocznie (12x11) jest to mniej więcej koszt dwóch kontroli i higienizacji.

Polisa, uprawniająca do rocznego leczenia w wysokości 500 euro, będzie kosztować ok. 32 euro miesięcznie lub 384 euro rocznie – co oznacza, że można wydać więcej pieniędzy na ubezpieczenie niż otrzyma się w formie zwrotu kosztów leczenia. Jeśli więc zęby i dziąsła są w dobrym stanie, nie zawsze warto wydawać więcej na ubezpieczenie.

Niektóre polisy zawierają minimalny okres oczekiwania między zarejestrowaniem się a uzyskaniem prawa do bardziej kosztownego leczenia, takiego jak implanty. Część ubezpieczycieli rezerwuje sobie nawet roczny okres na zwrot kosztów leczenia.

Czas pracy dentysty

Praktyki dentystyczne w Holandii mają bardzo elastyczne godziny pracy. Wiele otwartych jest od niedzieli do piątku, a w niektóre dni do 22:00, więc pacjenci nie muszą zwalniać się z pracy, aby odwiedzić dentystę.

Komunikacja z obcokrajowcami 

Holenderscy dentyści są całkiem dobrzy w języku angielskim, ale warto poszukać dentysty specjalizującego się w leczeniu obcokrajowców. Dentyści używają nomenklatury medycznej np. do identyfikacji zębów, co może utrudnić porozumiewanie się w obcym języku.

Niektórzy dentyści opracowali własne metody, aby pacjenci czuli się bardziej komfortowo. Dentyści robią kolorowe zdjęcia zębów, aby móc wskazać na ekranie, o którym zębie mówią. - Ważne jest wyjaśnianie rzeczy w sposób, który pacjenci mogą zrozumieć.