• Światowa Organizacja Zdrowia nie odwołała pandemii COVID-19, więc zagrożenie trwa nadal
  • SARS-CoV-2 nie przestał mutować. Zbliża się fala zachorowań BA.4 i BA.5.
  • Przebieg choroby w tych wariantach jest łagodniejszy niż wariantów poprzednich, ocenił  prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych Grzegorz Cessak.
  • Wkrótce na rynku szczepionki multiwalentne, które będą zawierać wariant omikron

 

Zachorowania na COVID-19. Wracają jesienią 

Cessak był pytany na antenie Radia Plus, czy z pandemią koronawirusa pożegnaliśmy się na dobre, czy na kilka miesięcy.

- Pandemia wciąż trwa, nie została odwołana przez Światową Organizację Zdrowia. W Polsce jest stan zagrożenia epidemicznego. Pandemia jest, a fale zachorowań rosną i maleją. Szykujemy się na prawdopodobieństwo zachorowań jesienno-zimowych, ale myślę, że będą one niegroźne - powiedział.

Szef Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych wyjaśniał, że patrząc na mutacje omikronu widać, że są niepokojące, ale przebieg choroby jest łagodniejszy.

Podał, że 99 proc. zachorowań w Polsce i w środkowej Europie to wariant BA.2.
- Zbliża się fala zachorowań BA.4 i BA.5. Widzimy już znaczny wzrost w Portugalii, w tych wariantach, lecz przebieg jest łagodniejszy niż wariantów poprzednich - powiedział.

Adaptowana szczepionka przeciwko COVID-19. Dwaj producenci szczepionek gotowi z nowym produktem

Pytany o kolejne dawki przypominające szczepionek przeciw COVID-19 Cessak wskazał, że na podstawie wyników badań trwają przygotowania do dawki przypominającej dla ogółu populacji.

- Mamy rekomendację z ubiegłego miesiąca, że osoby w wieku 80 plus i osoby immunoniekompetentne powinny mieć podaną drugą dawkę przypominającą. Czekamy na szczepionki adaptowane, multiwalentne, czyli szczepionki, które będą zawierać wariant omikron, by zwiększyć skuteczność boostera - powiedział szef URPL.

- Dwóch producentów prawdopodobnie na przełomie września i października będzie miało zatwierdzone przez Europejską Agencje Leków dawkę przypominającą adaptowanej szczepionki - dodał.