PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Jelenia Góra: zęby uczniów w fatalnym stanie

12-04-2013, 00:01
Jelenia Góra: zły wynik badań profilaktycznych uczniów (fot. Google Maps)
Jelenia Góra: zły wynik badań profilaktycznych uczniów (fot. Google Maps)
W Jeleniej Górze jedna z przychodni stomatologicznych przy współpracy z Wydziałem Oświaty Urzędu Miasta, zorganizowała w miejscowych szkołach akcję bezpłatnego badania zębów uczniów. Wyniki okazały się porażające.

Właśnie zakończona akcja trwała prawie pół roku. Do badania zaproszono uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Niestety wyniki badań okazały się bardzo niepokojące. Jak informują organizatorzy akcji, spośród wszystkich przebadanych dzieci, zaledwie kilkoro miało w pełni zdrowe uzębienie. Najczęstszym problemem uczniów była próchnica.

Po przeprowadzonych badaniach, wszystkie dzieci otrzymały karty informacyjne z opisanym diagramem uzębienia oraz wskazówki dalszego leczenia. Dodatkowo, do kart informacyjnych, dzieci otrzymały dołączone zdjęcia ich zębów, wykonane kamerą ultrafioletową, ujawniającą niewidoczne gołym okiem zmiany próchnicowe. Większość uczniów otrzymało zalecenie niezwłocznego stawienia się w gabinecie dentystycznym w celu dalszego leczenia. Wielu z nich nie posiadało nawet jednego zdrowego zęba.

Stomatolodzy uważają, że najczęstszym powodem złego stanu zdrowia jamy ustnej u tak młodych osób, jest z jednej strony bogata w cukry dieta, a z drugiej - brak dobrych nawyków higienicznych i też niestety brak właściwych wzorów zachowania.

Dodatkowym powodem do niepokoju jest fakt, iż pomimo tak złych wyników badań, niewielu z uczniów trafiło ponownie na fotel dentystyczny.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
newsDENT   próchnica u dzieci   Dentystatystyka  

POLECAMY W SERWISACH