• Jakie są główne cechy decydujące o wyborze gabinetu stomatologicznego przez pacjentów, którym doskwiera ból? Są to: kompleksowość usługi, polecenie przez znajomych, niska cena
  • W przypadku bólu zęba duża grupa Polaków sięgnęłaby w pierwszej kolejności po tabletki przeciwbólowe i odłożyła decyzję o udaniu się do dentysty na później. Tak postąpiłoby 46 ankietowanych
  • Dla 39 proc. osób z bólem zęba priorytetem byłoby szukanie informacji zaradczych w internecie   

ARC Rynek i Opinia przeprowadziła na zlecenie Medicover Stomatologia badania ankietowe, zawarte w „Raporcie Uśmiechu 2023. Milenialsi i zetki u dentysty”, z których wynika, że zasadniczo są trzy główne cechy, decydujące o wyborze gabinetu dentystycznego przez pacjenta cierpiącego na ból zęba.

Boli ząb. Co decyduje o wyborze konkretnego dentysty

Zasadnicze przesłanki wyboru gabinetu stomatologicznego:

  • Kompleksowość usług (33 proc. zdecydowanych wskazań, i dodatkowo 32 proc. jako przesłanka istotna).
  • Miejsce polecane przez rodzinę, znajomych (32 proc. zdecydowanych wskazań i dodatkowo 27 proc. jako przesłanka istotna).
  • Niskie ceny (32 proc. zdecydowanych wskazań i i dodatkowo 27 proc. jako przesłanka istotna).

O wyborze decydują także dwie kolejne przesłanki, chociaż nie należą one do zasadniczych. Są to:

  • Odległość gabinetu od domu (24 proc. zdecydowanych wskazań i dodatkowo 24 proc. jako przesłanka istotna).
  • Rabaty i promocje na usługi (24 proc. zdecydowanych wskazań i dodatkowo 23 proc. jako przesłanka istotna).

Okazuje się ładna, przyjazna strona internetowa oraz modne miejsce mają zdecydowanie mniejsze znaczenie przy wyborze dentysty przez obolałego pacjenta (odpowiednio nie więcej niż 8 i 5 proc. wskazań).

Boli ząb. Jeśli nie dentysta, to kto? 

Myliłby się ten, kto uważa, że wizyta u dentysty jest jedynym wyborem dla osoby, która doznała nagłego bólu zęba – tak nie jest, chociaż faktycznie aż 61 proc. respondentów wybrałaby taką opcję (34 proc. zdecydowanych jednoznacznych wskazań i dodatkowo 27 proc. bardzo prawdopodobnych).

Okazuje się jednak, że duża grupa osób zażyłaby tabletki przeciwbólowe i odłożyła decyzję o udaniu się do dentysty na później. Tak postąpiłoby 46 ankietowanych (20 proc. zdecydowanych jednoznacznych wskazań i dodatkowo 26 proc. bardzo prawdopodobnych).

Dla 39 proc. priorytetem byłoby szukanie informacji zaradczych w internecie (16 proc. zdecydowanych jednoznacznych wskazań i dodatkowo 23 proc. bardzo prawdopodobnych).

33 proc. ankietowanych zaczynałoby szukać ratunku od zwrócenia się o radę do rodziny, znajomych (14 proc. zdecydowanych jednoznacznych wskazań i dodatkowo 19 proc. bardzo prawdopodobnych).