PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Jakie kontrakty z NFZ: uchylony rąbek tajemnicy

autonomia-dent.pl/ms
28-10-2013, 07:55
Jakie kontrakty z NFZ: uchylony rąbek tajemnicy Jakie kontrakty z NFZ: uchylony rąbek tajemnicy (foto: sxc.hu)
Dodatkowe punkty przy ocenie ofert na świadczenie usług stomatologicznych w ramach kontraktów finansowanych przez NFZ, powinny otrzymywać świadczeniodawcy, zatrudniający lekarzy posiadających każdą pełną specjalizację, a nie tylko ze stomatologii zachowawczej i z pedodoncji. Podobną zasadą należałoby objąć również lekarzy z I stopniem specjalizacji. Tak przynajmniej uważają przedstawiciele grupy roboczej do spraw kontaktów z NFZ, którzy prowadzą negocjacje z pracownikami centrali NFZ.

O przebiegu tych rozmów informuje lek. dent. Andrzej Cisło, autor portalu www.autonomia-dent.pl.
Dość dużym zaskoczeniem jest informacja, że NFZ zgadza się na wprowadzenie dodatkowych parametrów zaproponowanych przez dentystów. Oczywiście, jak zwykle, o jakości zmian zadecydują szczegóły, na te jednak wciąż jest za wcześnie.

Punkty ujemne
Mniejszym zaskoczeniem jest natomiast to, że Fundusz nie zgadza się na wyrugowanie tzw. punktów ujemnych, które kontrolerzy naliczają za uchybienia zarejestrowane w trakcie inspekcji podmiotów świadczących usługi stomatologiczne objęte kontraktowaniem. Andrzej Cisło przyznaje, że punkty ujemne - co prawda - nie są znaczącą pozycją w punktacji, to jednak uważa, że należy doprowadzić do ich likwidacji.

Ciągłość realizowania świadczeń
Dla dentystów tajemnicą okryta jest liczba punktów, które mają być przyznawane za ciągłość realizowania świadczeń, a także co pod pojęciem tych świadczeń będzie zawarte. Są dwie opcje. Premiowanie w oparciu o kryterium ogólniejsze (ustawowe) np. „stomatologia", czy węższe - stosowane w ramach Ogólnych Warunkach Umów np. „leczenie ogólnostomatologiczne". NFZ sygnalizuje, że zapewne obowiązywać będzie to drugie kryterium (węższe). To dobra informacja dla mniejszych gabinetów dentystycznych, z reguły wyspecjalizowanych w węższym zakresie usług.
Piłeczka znajduje się teraz po stronie KS NRL, która ma przedstawić wykaz proponowanych parametrów do tabeli rankingowej w poszczególnych zakresach. Kryteria te miałyby być zawarte w zarządzeniu prezesa NFZ w sprawie warunków wykonywania umów, które Fundusz wydałby zaraz po wejściu w życie rozporządzenia „koszykowego". Zarządzenia w sprawie kryteriów ofert można spodziewać się do końca stycznia 2014 r.
Grupa Robocza do spraw kontaktów z NFZ już przedstawiła (w trakcie obrad KS NRL) propozycje tych parametrów. Opracowanie to trafi teraz do NFZ.

Aneksy przedłużające
Centrala NFZ sugeruje, żeby dyrektorzy OW podpisywali w ramach dotychczas obowiązujących umów półroczne aneksy przedłużające. Przedstawiciele NRL optują za prolongatą roczną, argumentując, że oferenci powinni mieć przynajmniej pół roku na skonstruowanie spójnej oferty od momentu wydania ostatniego aktu wykonawczego dotyczącego konkursu. Skoro akt taki ukaże się prawdopodobnie na przełomie stycznia i lutego 2014 r., to konkursy powinny rozpocząć się nie wcześniej niż jesienią 2014 r. W takiej sytuacji dotychczasowe umowy powinny obowiązywać do końca 2014 r. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
NFZ   kontraktowanie   Komisja Stomatologiczna   Andrzej Cisło  

POLECAMY W SERWISACH