PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Jak złożyć wniosek o rentę specjalną z powodu zgonu lekarza na COVID-19

Autor: nieck • Źródło: en
24-06-2021, 12:15
Jak złożyć wniosek o rentę specjalną z powodu zgonu lekarza na COVID-19 Jak składać wnioski o renty specjalne (fot. Unsplash)
Na wniosek ministra zdrowia i na podstawie danych przekazanych przez samorząd lekarski do maja 2021 r., premier przyznał renty specjalne małżonkom i dzieciom lekarzy, którzy zmarli na COVID-19.
  • Przyznanie renty specjalnej dotyczy tylko i wyłącznie lekarzy/lekarzy dentystów wykonujących zawód, w tym rencistów i emerytów, ale pracujących z pacjentami (niezależnie od formy zatrudnienia).
  • Dlatego należy zweryfikować składane dokumenty również pod względem informacji, czy zmarły lekarz/lekarz dentysta był lekarzem pracującym.   
  • Nie ma daty końcowej składania wniosków, epidemia się nie skończyła. Nadal można dosyłać wnioski do NIL.
  • Przyjęcie innych świadczeń z powodu śmierci lekarza przez rodzinę nie ma wpływu na przyznanie renty.

Renty specjalne przyznawane są przez premiera małżonkom i dzieciom lekarzy, którzy zmarli na COVID-19, zaś zakażenie wirusem SARS-CoV-2 miało związek z wykonywanymi czynnościami zawodowymi. To wynik wniosków, które wpłynęły do Naczelnej Izby Lekarskiej do maja 2021 r.

Kolejnym wnioskom został nadany bieg.

Przypominamy, że minister zdrowia może wnioskować o przyznanie przez premiera na podstawie art. 82 ust. 1 ustawy z  17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych rent specjalnych owdowiałym i osieroconym członkom rodzin lekarzy i lekarzy dentystów, którzy zmarli z powodu COVID-19. Oczywiście, o ile zakażenie wirusem SARS-CoV-2 miało związek z wykonywaniem zawodu.

Dokumenty, które rodzina zmarłego powinna przesłać do właściwej Okręgowej Izby Lekarskiej:

- tabelę (lub wykaz punktowy) z danymi zmarłego lekarza oraz danymi rodziny ubiegającej się o wsparcie;
- oświadczenie, iż przyczyną zgonu był COVID-19 wraz z wyrażeniem zgody na weryfikację ww. oświadczenia, zgodnie z kartą zgonu przez organy administracji państwowej;
- zgodę na udostępnienie przez [dane właściwej OIL] zawartych w tabeli (lub wykazie punktowym) i oświadczeniu danych osobowych do Naczelnej Izby Lekarskiej, w celu udzielenia pomocy w uzyskaniu od Ministerstwa Zdrowia wsparcia finansowego dla rodzin lekarzy zmarłych na COVID-19;
- zgodę na udostępnienie przez Naczelną Izbę Lekarską,  zawartych w tabeli (lub wykazie punktowym) i oświadczeniu danych osobowych do Ministerstwa Zdrowia  w celu wnioskowania ministra zdrowia o przyznanie przez prezesa Rady Ministrów rent specjalnych na podstawie art. 82 ust. 1 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Zweryfikowane wnioski należy przesyłać do NIL na adres: j.bizon@hipokrates.org.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentysta   Ministerstwo Zdrowia   NIL   COVID-19  

POLECAMY W SERWISACH