• Nowoczesna stomatologia zachowawcza  produkuje niewiele odpadów medycznych, ale pacjent korzystający rzadko z leczenia u dentysty dodatkowo minimalizuje w ten sposób emisję CO2 generowaną w stomatologii.
  • Dbając o zdrowie jamy ustnej można na wiele sposobów ograniczać emisję CO2, dowodzi FDI.

Problem zdrowych zębów prośrodowiskowo

Tylko pozornie zdrowa jama ustna i emisja dwutlenku węgla nie są ze sobą związane.

Światowa Federacja Dentystyczna przygotowała specjalny film, który jasno  dowodzi, że od starań pacjenta o utrzymanie jamy ustnej w dobrym zdrowiu może także zależeć poziom zanieczyszczenia środowiska cywilizacyjnym dwutlenkiem węgla.

Przede wszystkim, jeśli zęby dobrze są chronione przed próchnicą i dziąsłom też nic nie dolega, to rzadziej jest potrzebne leczenie stomatologiczne. A skoro tak to mniej powstaje odpadów medycznych związanych z zabiegami.

To nie wszystko. Pacjent świadom globalnych powiązań będzie przestrzegał odpowiedniej diety niezawierającej dużych ilości cukru, unikał palenia papierosów i ograniczał alkohol. I oczywiście zacznie wzorowo dbać o higienę jamy ustnej. 

Do dentysty na piechotę

Do argumentów za regularnymi przeglądami stomatologicznym przybył więc jeszcze jeden, ale uwaga pod jednym warunkiem! Pacjent będzie się starał  dotrzeć do gabinetu dentystycznego na rowerze lub spacerem.

FDI zachęca dentystów to rozmów z pacjentami na temat prośrodowiskowego wymiaru zdrowia jamy ustnej, a jako dobry punkt do rozpoczęcia dialogu poleca swój animowany filmik na ten temat.