Jak szanse na zdrowe zęby mają Polacy? Statystyka niejednoznaczna

- Polska na 19 miejscu wśród 26 państw europejskich o największym potencjale jeśli chodzi o zapewnienie obywatelom zdrowych zębów
- Według przyjętych statystyk Polska ma najmniej wśród analizowanych 26 państw lekarzy na 100 tys. mieszkańców. Według zweryfikowanych ostatnio informacji wskaźnik ten jest jednak zdecydowanie korzystniejszy
- Niestety spożycie cukru w Polsce jest jednym z najwyższych w Europie, podobnie jeśli chodzi o alkohol
Badanie, zrealizowane przez qunomedical.com, miało na celu określenie które czynniki mają największy wpływ na zdrowe zęby, sklasyfikowanie ich w dających się porównać parametrach i stworzenie indeksów umożliwiających uszeregowanie poszczególnych państw.
Dane zostały uszeregowane przez standaryzację każdego czynnika w skali od 0 do 100, przy czym 0 jest najgorszym wynikiem, a 100 - najlepszym. Im wyżej kraj znajduje się w rankingu, tym lepszy jest ogólny stan zdrowia zębów. Dane do badania zostało pozyskane w 2020 r.
Badanie miało na celu określenie Europejczyków o potencjalnie najzdrowszych zębach.
Włochy liderem pod względem zdrowych zębów
Włochy na czele rankingu. Pomimo siódmego miejsca w indeksie PUW (próchnica, zęby usunięte i z wypełnieniem), Włochy mają największą liczbę uniwersytetów medycznych kształcących stomatologów - 34 i najmniejszy odsetek osób spożywających alkohol, cukier i palących papierosy.
W kategorii PUW Dania ma najlepsze wyniki (średnio 0,4 zęba objętego próchnicą, leczonego lub brakującego). Niemcy i Wielka Brytania zajmują pod tym względem drugie miejsce (0,5).
Pomimo powszechnej opinii o nadmiernym używaniu alkoholu przez Brytyjczyków, faktyczne spożycie alkoholu (11, 4 litra rocznie) w Wielkiej Brytanii jest w rzeczywistości niższe niż w wielu innych krajach europejskich - w tym w Niemczech (13,4 litra rocznie). Szwajcaria, Holandia i Austria co prawda mają na tle innych państw niski wskaźnik PUW, ale dostęp do leczenia stomatologicznego jest tam stosunkowo najtrudniejszy.
Polska z wysokim wskaźnikiem PUW
Polska zajmuje niechlubne piąte miejsce w rankingu państw o najwyższym wskaźnikiem PUW (2,8). Liczba dentystów na 100 tys. mieszkańców (33) to w ocenie autorów opracowania czerwona latarnia tej statystyki. Z tym, że zestawienie to zostało oparte na niewiarygodnych danych GUS. Pisaliśmy tym nie raz. Statystyka została oprotestowana przez NRL i jest weryfikowana.
Według statystyk NIL w Polsce funkcjonuje zawodowo nieco mniej niż 100 lekarzy dentystów na 100 tys. mieszkańców. Z ostatnich zestawień GUS wynika, że Polska z 84 dentystami plasowałaby się wśród państw UE na 6, a nie na 26 miejscu.
Z kolei liczba uniwersytetów medycznych kształcących dentystów (10) to czołówka unijnych państw.
Niestety spożycie cukru w Polsce, plasuje nasz kraj na podium państw, w których jest najwyższe.
Ile razy można leczyć kanałowo ząb. Ocena eksperta
Wskaźniki wpływające na stan zdrowia jamy ustnej
Badanie objęło wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej – z wyjątkiem Cypru, Luksemburga i Czech (ale z Wielką Brytanią i Szwajcarią). W przypadku Czech, Cypru i Luksemburga niezbędne dane nie były dostępne, aby umożliwić rzetelne porównanie.
Indeks PUW
Większość ludzi posiada pełny zestaw zębów stałych w wieku 12 lat. Stan zdrowia zębów stałych u młodzieży determinuje ich stan uzębienia w późniejszym życiu. Wskaźnik PUW został zatem wybrany jako główny wskaźnik zdrowia zębów w każdym kraju.
Wskaźnik PUW opisuje średnią liczbę zębów z próchnicą, utraconych lub z wypełnieniem w wieku 12 lat. Wyniki zostały zaczerpnięte z projektu Oral Health Country/Area Profile Project przeprowadzonego przez Uniwersytet w Malmö na zlecenie Światowej Organizacji Zdrowia.
Placówki stomatologiczne
Liczba lekarzy dentystów i placówek nastawionych na leczenie stomatologiczne znacząco przyczynia się do stanu zdrowia zębów. Odpowiednia opieka dentystyczna jest możliwa tylko przy wystarczającej liczbie szkolących się studentów stomatologii.
Całkowitą liczbę praktykujących dentystów w danym kraju zaczerpnięto z Projektu Profil Kraj/Obszar zdrowia jamy ustnej Uniwersytetu w Malmö w imieniu Światowej Organizacji Zdrowia .
Spożycie alkoholu
Alkohol zawiera szczególnie wysoki poziom cukru i kwasów, które atakują szkliwo zębów. Średnie roczne spożycie alkoholu przez osobę w wieku od 15 jest podane w litrach na mieszkańca. Dane te zostały zaczerpnięte z artykułu „Konsumpcja alkoholu” autorstwa Hannah Ritchie i Maxa Rosera (2020).
Palenie tytoniu
Palenie tytoniu często prowadzi do przebarwień zębów i zwiększonego ryzyka zachorowania na raka. Informację o odsetku osób w wieku od 15 lat palących tytoń zaczerpnięto z badań autorstwa Hannah Ritchie i Maxa Rosera (2020).
Spożycie cukru
Dieta bogata w cukier nie tylko wzmaga otyłość, ale także wpływa na stan zębów. Średnie roczne spożycie cukru na mieszkańca w kilogramach zostało zaczerpnięte z Projektu Profilu Kraju/Obszaru Zdrowia jamy ustnej przeprowadzonego przez Uniwersytet w Malmö na zlecenie WHO
Fluoryzacja
Środki, które przyczyniają się do optymalnych dawek fluoru, obejmują pastę do zębów, sól i mleko zawierające fluor, a także dostępność tabletek i zabiegów z fluorem. W niektórych krajach woda pitna jest wzbogacona fluorem, aby zapewnić lepszą naturalną ochronę przed próchnicą. Dane w tym zakresie zostały zaczerpnięte z Podręcznika Praktyki Dentystycznej UE Rady Europejskich Dentystów.
Im więcej utraconych zębów, tym większe ryzyko demencji


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
CZYTAJ TAKŻE:
» Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej. Apel FDI do dentystów
newsDENT» Bakteria z jamy ustnej zwiększa ryzyko mikrokrwawień w mózgu. Są dowody naukowe
techDENT» Próchnica korzeni zębów. Jak łatwo zapobiec. Raport naukowy
techDENT» Będzie szkolny gabinet stomatologiczny dla dzieci gminy Jedlnia - Letnisko
newsDENT
-
Nie żyje dr Janina Bić-Szudak
newsDENT -
Depresję można rozpoznać na fotelu dentystycznym
newsDENT -
Invisalign Go i flow injection. Jak bez problemu odnaleźć się w stomatologii cyfrowej
techDENT -
Zapalenie przyzębia i migotanie przedsionków. Związek udowodniony
techDENT -
Zaświadczenia z wynikiem LDEK i LEK po nowemu
eduDENT -
NFZ w Białymstoku ogłosił 37 konkursy na leczenie stomatologiczne
newsDENT -
NFZ w Zielonej Górze ogłosił 48 konkursów na udzielane świadczeń stomatologicznych
newsDENT -
Miazga zęba obumiera z niewiadomych przyczyn. Odpowiedzialny zębiniak
techDENT
-
Darmowa wizyta u dentysty do 450 zł. To pakiet, za który zapłaci NFZ
newsDENT -
Zmiany zasad udzielania świadczeń stomatologicznych. Paweł Barucha o ostatnich korektach
lexDENT -
Powstaje Centrum Stomatologii Powiatu Pilskiego
newsDENT -
Za mało publicznych pieniędzy na stomatologię. Polacy muszą leczyć zęby „za swoje”
newsDENT -
Wykaz modułowych programów specjalizacji lekarsko - dentystycznych 2023
eduDENT -
Za mało lekarzy dentystów ze specjalizacją. Co zamierza Ministerstwo Zdrowia?
newsDENT -
Drożyzna u dentysty. Polska na 3. miejscu wśród państw UE
bizDENT -
Kto jest najbogatszym dentystą na świecie? Lista
bizDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Radomsko, łódzkie -
lekarz dentysta
Wrocław, dolnośląskie -
lekarz dentysta
Wrocław, dolnośląskie -
lekarz dentysta
Góra Puławska , lubelskie