• Ortodonci zgłaszają obawy wobec leczenia ortodontycznego bez specjalizacji
  • Firmy, oferujące leczenie ortodontyczne przy pomocy nakładek, zastrzegają się, że za każdym razem plan leczenia jest określany przez grupę doświadczonych ortodontów
  • Jak na rynku nakładek ortodontycznych w Polsce plasuje się DR SMILE

Na wstępie zaznaczamy, że znane są nam wszelkie zastrzeżenie polskich ortodontów, którzy przestrzegają przed sprowadzaniem leczenia ortodontycznego do prostego zabiegu upiększającego. Przypominamy, że o sporze kompetencyjnym, dotyczącym szerszego zakresu niż tylko ordynowanie nakładek ortodontycznym, szeroko informowaliśmy w infoDENT24.pl m.in. w materiałach: 

Czy lekarz dentysta może bez obaw leczyć ortodontycznie
Zdecydowany głos przeciwko uprawianiu ortodoncji bez specjalizacji

Jakkolwiek by nie nazywać tego zjawiska, problemem czy szansą, jest o czym rozmawiać. Tym bardziej, że współczesna stomatologia, stomatologia cyfrowa coraz częściej oznacza kompleksowe leczenie pod jednym adresem. To znak czasu i trudno uciec od nowych wyzwań.

Skomplikowane przypadki ortodontyczne 

Firmy, oferujące leczenie ortodontyczne przy pomocy przezroczystych nakładek, zastrzegają się, że za każdym razem plan leczenia jest określany przez grupę doświadczonych ortodontów, która na podstawie przesłanych im skanów, nie tylko zleca wyprodukowanie konkretnego zestawu nakładek, ale także daje sobie prawo do odmowy wykonania usługi ze względu na rodzaj wady, która została zgłoszona do leczenia ortodontycznego. Wszystkie skomplikowane przypadki są odrzucane przez ortodontów kwalifikujących.

Rozsądek nakazuje w takich przypadkach szczególną ostrożność, gdyż jeśliby coś poszło nie tak jak należy - z pewnością pacjenci znaleźliby drogę do egzekwowania roszczeń odszkodowawczych, nie zapominając o zadośćuczynieniu. Oczywiście w takich przypadkach lekarz dentysta w pierwszej kolejności pytany byłby o kompetencje.

Oczywiście zainicjowanie całego procesu leczenia nie jest możliwe korespondencyjnie, bez bezpośredniego kontaktu z lekarzem dentystą, chociaż i takie zarzuty pojawiają się w przestrzeni publicznej. 

Ortodontyczne nakładki DR SMILE 

Przy tych zastrzeżeniach zwróciliśmy się do działającej na rynku niemieckim od ok. trzech lat firmy DR SMILE (dotychczas ok. 8 tys. wykonanych procedur - na poziomie 700 przypadków miesięcznie) z zapytaniem na jakich zasadach realizowana jest współpraca z polskimi lekarzami dentystami. Oto odpowiedzi nadesłane nam przez DR SMILE.

Zasady współpracy z DR SMILE

Jesteśmy otwarci na współpracę z gabinetami partnerskimi w największych miastach w Polsce m.in. w: Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Lublinie, Białymstoku, Toruniu.

Jako DR SMILE nawiązujemy współpracę z wybranymi gabinetami dentystycznymi w Polsce, które mogą przeznaczyć minimalnie 20 godzin w skali tygodnia na wykonywanie skanów naszych pacjentów. Jeden skan trwa maksymalnie 30 minut i może wykonywać go asystentka stomatologiczna.

Dodatkowo w skali tygodnia dla naszych pacjentów potrzebujemy od 5 do 8 godzin pracy stomatologa na wykonywanie zabiegów stripping i attachments, a także dodatkową konsultację, jeśli takowa jest niezbędna. Do nawiązania współpracy nie jest konieczne posiadanie specjalizacji ortodontycznej.

Korzyści ze współpracy z DR SMILE

Według DR SMILE, współpraca z tą firmą stanowi, oprócz dodatkowych korzyści finansowych dla gabinetu, także możliwość optymalnego wykorzystania personelu. Co więcej, współpraca ta stanowi także źródło napływu potencjalnych nowych klientów dla gabinetu, z innych dzielnic danego miasta.

Cały proces prowadzenia pacjenta, począwszy od jego pozyskania, znajduje się po stronie DR SMILE. Gabinet partnerski ma dostęp do specjalnego portalu, dzięki któremu na bieżąco aktualizowane są informacje odnośnie przyszłych i obecnych pacjentów - kluczowe z perspektywy organizacji pracy gabinetu.

DR SMILE obecny jest w 10 krajach w Europie. Oprócz tradycyjnego rynku krajów niemieckojęzycznych, skąd wywodzi się DR SMILE - Polska jawi się jako rynek o ogromnym potencjale rozwoju tej gałęzi branży medycznej. Polacy kochają innowacje w wielu dziedzinach życia, zaś dowodem tego jest skala powszechności w Polsce takich rozwiązań jak płatności bezdotykowe czy też marek takich jak Bolt, Revolut, Glovo - informuje DR SMILE.

DR SMILE obecny jest w ok. dziesięciu miastach w Polsce w kilkunastu lokalizacjach partnerskich. Za chwilę liczby te przestaną być aktualne, gdyż firma planuje inaugurację kolejnych partnerstw w nowych miastach, a także znaczące wzmocnienie obecności w już istniejących lokalizacjach.

***

Dodajmy tylko, że cena leczenia dla pacjenta w zależności od rodzaju wady (liczba nakładek) skalkulowana została od  6790 do 11390 zł, z możliwością rozłożenia na miesięczne raty.

Pytanie bez odpowiedzi od DR SMILE

Na nasze pytania dotyczące narzędzi, które firma dostarcza w ramach współpracy z lekarzem dentystą (skanery wewnątrzustne, oprogramowanie specjalistyczne) oraz jak wygląda rozliczenie z dentystą (i czy się zmienia wraz ze wzrostem liczby wykonanych prac, a także czy DR SMILE może wypowiedzieć umowę o współpracy i w jakich okolicznościach? Pomimo długiego czekania - nie dostaliśmy odpowiedzi.