Jak Polacy dbają o jamę ustną (raport)

Większość ankietowanych w rozmowie z nowo poznaną osobą najbardziej zwraca uwagę na uśmiech i zęby. Następnie patrzy na oczy, włosy i dłonie. Na ostatnim miejscu według ankietowanych jest ubiór. Na statystki te może mieć wpływ coraz większa świadomość społeczeństwa w kwestii dbania o higienę jamy ustnej oraz o estetykę uśmiechu.
Co piąty Polak bywa u dentysty raz na rok. Czy to wystarczy?
Okazuje się, że coraz większa liczba osób ma świadomość, jak ważna jest higiena jamy ustnej, która przekłada się na jej zdrowie, a to z kolei na piękny uśmiech. Na pytanie: jak często bywasz u dentysty? – 38,2 proc. badanych wskazało, że odwiedza stomatologa raz na pół roku, 29 proc. sprawdza stan swojego uzębienia częściej niż dwa razy w roku, 20,7 proc. bywa u dentysty raz na rok, 7,4 proc. raz na dwa lata, 3,7 proc. tylko wtedy, gdy czuje uporczywy ból, natomiast 1,7 proc. wcale nie odwiedza dentysty. Martwi to, że wciąż są osoby, które nie widzą sensu w odwiedzaniu specjalisty.
Temat powiązania zdrowia jamy ustnej ze zdrowiem organizmu.
Co poza dentystą?
Higiena jamy ustnej nie ogranicza się tylko do sprawdzania stanu uzębienia u specjalisty, większość czynności należy oczywiście wykonywać samodzielnie w domu.
Ankietowani zapytani o to, jakie czynności związane z higieną wykonują regularnie, najczęściej zaznaczali szczotkowanie (99 proc.), zaskakującym jest, że wiele osób nie skupia się jedynie na tej powszechnej czynności.
Z badania wynika także, że co druga osoba poza szczotkowaniem używa nici dentystycznych (52,73 proc.) i stosuje płyn do płukania jamy ustnej (52,31 proc.). 44 proc. ankietowanych myje język podczas higieny, a 20 proc. używa także irygatora.
Jest to świetny obraz tego, jak zmienia się świadomość Polaków w kwestii zdrowia jamy ustnej i zauważania plusów, jakie niesie za sobą odpowiednia higiena. Jej istotnym elementem jest także odpowiednia częstotliwość czynności, które są wykonywane.
Na pytanie: jak często szczotkujesz zęby? - najwięcej ankietowanych wskazało odpowiedź: dwa razy dziennie (67,4 proc.), 25,9 proc. myje minimum trzy razy dziennie, 2,8 proc. tylko wieczorem, a 2,5 proc. tylko rano. 52,3 proc. badanych do mycia zębów preferuje szczoteczki o średniej grubości włókna, 45 proc. woli miękkie, a tylko 2,7 proc. twarde.
- Otrzymane wyniki dają bardzo optymistyczny obraz na przyszłość. Dotychczasowe badania, dotyczące higieny jamy ustnej Polaków, prezentowały dość ponure dane. Cieszy fakt, iż tak duża liczba respondentów zadeklarowała korzystanie ze zdywersyfikowanych środków higieny jamy ustnej. Wybór odpowiednich przyrządów w połączeniu z poprawną techniką mycia zębów oraz oczywiście regularnymi wizytami w gabinecie stomatologicznym są kluczowymi zmiennymi decydującymi o tym, iż możemy cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem – mówi Krzysztof Gałka manager ds. rozwoju i szkoleń z firmy SHOP-DENT.
- Warto także zwrócić uwagę na widoczny w badaniu pozytywny trend jakim jest decydowanie się na wybór delikatniejszych szczoteczek. Do tej pory pokutuje mit o zbawiennym wpływie twardych włókien szczoteczki na ukrwienie dziąseł, czy doczyszczanie zębów. Należy jednak jednoznacznie podkreślić, iż twarde włókna oznaczają mniejszą liczbę tychże w główce szczoteczki, a tym samym spada procentowa szansa na dokładne usunięcie płytki nazębnej, która w swej konsystencji jest dość miękkim, a lepkim złogiem - zwraca uwagę Krzysztof Gałka.
- Miękka szczoteczka przeważnie gwarantuje większą liczbę włókien, a tym samym lepsze czyszczenie zębów. Dodatkowo miękką szczotką także możemy masować dziąsła, jednocześnie minimalizując ryzyko skaleczenia dziąseł, a więc wprowadzenie stanu zapalnego – dodaje Krzysztof Gałka.
Sprawdzanie składu produkt powszechne
Polacy nie tylko coraz solidniej starają się dbać o higienę jamy ustnej, ale także zwracają uwagę na skład produktów, których używają. Z badania wynika, że aż 71,3 proc. respondentów, zanim zdecyduje się na zakup produktów do czyszczenia zębów, skrupulatnie sprawdzi ich skład.
- Jest to kolejny przykład tego, że uczymy się jako społeczeństwo dokonywać świadomych wyborów zakupowych. Umiejętność poprawnego czytania składów produktów do higieny jamy ustnej pozwala na odróżnienie specjalistycznego produktu o złożonym i odpowiednio dobranym składzie od marketingowych zabiegów, którymi często posługują się firmy - mówi Krzysztof Gałka.
- Jest to jednak umiejętność, która wymaga poświęcenia dość dużej ilości czasu i niestety nie każdy może sobie na to pozwolić. I choć w internecie pojawiają się często zestawienia mające nam pomóc w wyborze odpowiednich produktów, czasami ich metodologia jest mocno zastanawiająca. W razie wątpliwości zawsze lepiej poradzić się specjalisty w gabinecie, niż bazować na opinii nawet najbardziej popularnych influencerów – zauważa Krzysztof Gałka.
Trend BIO nie dominuje
Co ciekawe, choć kupujący skrupulatnie patrzą na skład, to jednak nie zwracają uwagi na element BIO. Tylko niespełna 25 proc. Polaków używa produktów BIO do higieny jamy ustnej. Wygląda na to, że na razie ten trend w branży kosmetyków do czyszczenia zębów nie zdobył aż takiej popularności, jak chociażby w przypadku żywności.


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
-
Zachodniopomorskie: NFZ ogłosił 24 konkursy na leczenie stomatologiczne
newsDENT -
NIL apeluje o umorzenie części subwencji PFR podmiotom medycznym
bizDENT -
ORL apeluje, aby lekarze stażyści mogli kwalifikować do szczepień poza miejscem odbywania stażu
lexDENT -
Kursy krwiodawstwa dla dentystów na stażu podyplomowym
eduDENT -
U osób z parodontozą płuca bardziej zniszczone po przechorowaniu COVID-19
techDENT -
Studenci pracują nad ulepszeniem łyżek ortodontycznych
techDENT -
Uniwersalna szczepionka przeciwko SARS-CoV-2, MERS i SARS jeszcze w 2021 r.
techDENT -
Dolnośląskie: placówki prowadzące staż dla dentystów
eduDENT
-
Kasy online w gabinecie stomatologicznym coraz bliżej
bizDENT -
Hollywood smile jest passe, nadchodzi era K-pop smile
techDENT -
Trwa spór wokół uprawnień do wykonywania zabiegów medycyny estetycznej
lexDENT -
Dlaczego ryczałt 700 - 900 zł za doraźną pomoc stomatologiczną to za mało?
newsDENT -
Grupa posłów rozwiązuje problemy stomatologii: dialog, koncyliacja, czy nakładanie kar?
lexDENT -
Stomatologia w sądzie: NFZ nie miał racji odrzucając ofertę świadczeniodawcy
lexDENT -
Płyn do płukania ust - na ile skuteczny w ograniczaniu COVID-19?
techDENT -
Kurs dla dentystów, którzy zastanawiają się czy dalej wykonywać swój zawód
eduDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Poznań, wielkopolskie -
lekarz dentysta
Rzeszów, podkarpackie -
lekarz dentysta
Rzeszów, podkarpackie -
lekarz dentysta
okolice Toruń, kujawsko-pomorskie