PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Jak Ministerstwo Zdrowia liczy lekarzy dentystów

Autor: miro • Źródło: ms
29-09-2021, 12:34
Jak Ministerstwo Zdrowia liczy lekarzy dentystów Czy dentyści skorzystają na ewentualnych regulacjach płac? (fot. Unsplash)
Nieoczekiwanie liczba lekarzy dentystów po raz kolejny stała się przedmiotem sporu. Tym razem poszło o podwyżki uposażeń pracowników ochrony zdrowia, które są jednym z postulatów medyków protestujących w Białym Miasteczku.

Dr n. o zdr. Anna Janik, przewodnicząca Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Katowicach, w rozmowie z Radiem eM, zasugerowała, że do szacowanych kosztów podwyżek uposażeń, których domagają się protestujący medycy, Ministerstwo Zdrowia wliczyło wszystkich funkcjonujących na polskim rynku lekarzy dentystów. Tymczasem zdecydowana większość z nich zarabia poza publiczną ochroną zdrowia i w żaden sposób nie skorzystałaby na oczekiwanych regulacjach płac – twierdzi Anna Janik.

- To należałoby wyjaśnić – uważa gość Radia eM.

Z wyjaśnieniem nie będzie łatwo, bo przypomnijmy, że od lat toczy się spór o to ilu faktycznie lekarzy dentystów funkcjonuje w zawodzie. Według NRL liczba zawodowo czynnych lekarzy dentystów w Polsce wynosi ponad 38 tys., a nie - jak mylnie podaje Eurostat - 12,2 tys. Z kolei statystyka unijna odwołuje się do rządowych informacji, sygnowanych przez GUS.

Samorząd lekarzy i lekarzy dentystów jest przekonany do swoich racji i odwołuje się do korespondencji w tej sprawie prowadzonej m.in. z GUS. Ten przyznaje, że zastosowana metodyka przy ustalaniu liczby zawodowo czynnych stomatologów może nie odzwierciedlać stanu rzeczywistego. Pomimo wstępnie ustalonego „protokołu rozbieżności” wciąż trudno doczekać się konstruktywnych wniosków z niego wynikających.

Sprawa współpracujących z NFZ lekarzy dentystów wydaje się być jeszcze bardziej skomplikowana (ciągle ich ubywa), a i formuła kooperacji nie jest wszak prostą relacją: pracodawca - pracownik. W publicznej opiece zdrowotnej, określonej etatami, lekarzy dentystów faktycznie jest stosunkowo niewielu.  

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
NRL   Eurostat   GUS   liczba dentystów  

POLECAMY W SERWISACH