PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Jak leczyć zęby w więzieniu?

Autor: miro • Źródło: ms
11-08-2021, 09:32
Jak leczyć zęby w więzieniu? W więzieniu trzeba żyć z bólem zęba (fot. shutterstock)
Na wokandy polskich sądów trafiają sprawy w kwestii braku należytej opieki stomatologicznej w więzieniach. Nie inaczej jest w USA. Rozmiar zaniedbań budzić musi sprzeciw.
  • W więzieniach na pomoc dentystyczną trzeba czekać co najmniej dwa lata. 
  • W więzieniach, zamiast leczenia dentystycznego, rutynowo proponuje się osadzonym z problemami stomatologicznymi dietę składającą się z przetartych posiłków.
  • Więzienni dentyści zajmują się tylko pilnymi problemami, ale ogólnie robią więcej wypełnień niż ekstrakcji.

Wśród systemów więziennych w poszczególnych stanach USA, które opiekę dentystyczną nad więźniami nie traktują najlepiej, polityka stanu Michigan w tym względzie jest czymś poniżej - i tak niskich - standardów. W aktach sądowych są przesłuchania dziesiątków więźniów, którzy skarżą się, że ich zęby po prostu „gniją”, w wyniku czego doświadczają dojmującego bólu.

Niektórzy osadzeni twierdzą, że byli zmuszani do usuwania zębów, które można by uratować. Tymczasem służba więzienna daje tylko jeden wybór ból, albo ekstrakcja.

- Większość osadzonych, odczuwająca ból zębów, wie jak może być on dotkliwy – powiedział Daniel Manville, prawnik z Detroit, który pozywa stanowy system więziennictwa i współpracujących z nim dostawców usług medycznych.

- Często na opiekę dentystyczną trzeba czekać dwa lata, to czyste barbarzyństwo – komentuje, występujący w imieniu osadzonych, prawnik.

Rzecznik Departamentu Więziennictwa Michigan, Chris Gautz, powiedział, że opieka dentystyczna nie narusza konstytucyjnego zakazu stosowania okrutnych i nietypowych kar i jest znacznie lepsza niż to, czego większość więźniów doznawała przed pobytem w więzieniu. Jednocześnie odmówił skomentowania poszczególnych zarzutów w toczącym się sporze.

Jaka opieka stomatologiczna dla więźniów

Dwuletni okres oczekiwania na pomoc stomatologiczną w stanie Michigan nie jest czymś niezwykłym. Dentyści leczący więźniów na Florydzie nie zajmują się koronami, ani mostami, bo taka forma leczenia nie jest przewidziana.

Teksas rutynowo odmawia pasowania protez, zamiast tego oferuje więźniom dietę składającą się z przetartych posiłków. Osadzeni nie mogą dostać protezy, chyba że kara więzienia wynosi co najmniej trzy lata.

W Nebrasce — podobnie jak w Michigan - stosowano kiedyś politykę pozbawiającą nowych więźniów rutynowej opieki dentystycznej. Urzędnicy zmienili tę zasadę po tym, jak Rzecznik Praw Obywatelskich w Nebrasce złożył w tej sprawie pozew. Ten został – co prawda - oddalony, a urzędnicy z Nebraski stwierdzili, że zmiana polityki nie ma związku z procedowaną sprawą.

- Kiedy zacząłem odbywać karę więzienia byłem zaskoczony brakiem opieki dentystycznej za kratkami. Więzienie okręgowe nie zrobiło nic z próchnicą, więc jedynym wyjściem przy problemach z uzębieniem było życie w bólu – opowiadał jeden z więźniów Nicholas Bailey.

Podstawowe leczenie stomatologiczne to ekstrakcja

- Kilka miesięcy później złamałem ząb trzonowy. Wówczas strażnicy zakuli mnie w kajdanki i zabrali do stomatologa Dentysta powiedział, że nie chce wyrwać zęba, który można by uratować. Strażnicy zabrali mnie więc z powrotem do więzienia, gdzie składałem bezużyteczne prośby do pielęgniarki, pisząc długie eseje na maleńkich formularzach i szkicując małe cmentarze wypełnione zębami. Nie mogłem uwierzyć, że nie planowali nic zrobić – opowiadał rozżalony Nicholas Bailey.

- Na szczęście moi rodzice wspierali mnie. Zadzwonili do więzienia i zaoferowali, że zapłacą za leczenie dentystyczne (kwota 161 USD). Wiele aresztów by na to nie pozwoliło, ale więzienie, w którym byłem, zgodziło się, a strażnicy zabrali mnie, żebym wyleczył ząb – dodał Nicholas Bailey.

W Michigan bitwa prawna rozpoczęła się po tym, jak jeden z więźniów Robert Johannes stracił plombę. Kiedy więzienny dentysta próbował ją wymienić, odłamał się cały ząb. W ciągu następnych kilku lat dentyści wyrywali osadzonemu kolejne zęby, ale służba więzienna odmawiała zamówienia protezy.

Po pięciu, prawie bezzębnych latach Johannes pozwał system więzienny i lekarzy o celową obojętność, twierdząc, że personel dentystyczny niepotrzebnie usunął niektóre zęby i zignorował inne, które wymagały leczenia. Zamiast prosić o pieniądze, w pozwie wystąpił po prostu o lepszą opiekę dentystyczną.

Dwa lata oczekiwania na wypełnienie

Kilka miesięcy przed pozwaniem Johannesa, więzienia w Michigan wprowadziły nową politykę, aby chociaż nieco skrócić listę oczekujących na dentystę (8 tys. osób).

Nowi więźniowie nie mogą uzyskać żadnej opieki uważanej za „rutynową”. Jeśli ząb boli zbyt mocno, dentyści radzą więźniom, że mogą poczekać co najmniej dwa lata na wypełnienie – lub muszą zgodzić się na natychmiastową ekstrakcję.

Coraz więcej więźniów zgłasza skargi, prawnik Manville dodał je do sprawy. Jedna z aresztantek powiedziała, że personel medyczny kazał jej czekać dwa lata na rozpoczęcie leczenia złamanego zęba. Kobieta ta musiała ostatecznie wyrwać kilkanaście zębów w ciągu dwóch lat i nadal nie mogła dostać protezy, mimo że jej dziąsła krwawiły podczas jedzenia.

Więzienni dentyści ponoć zajmują się pilnymi problemami, ogólnie robią więcej wypełnień niż ekstrakcji.

Sprawa trwa już tak długo, że wielu zaangażowanych w walkę o opiekę stomatologiczną więźniów odbyło karę, w tym Johannes.

Jego pozew prawdopodobnie trafi na rozprawę dopiero w 2022 r., ale dla Baileya problemy stomatologiczne należą już do przeszłości: po trzech latach zadawania pytań, urzędnicy w końcu dali mu to czego chciał.

- Cieszę się, że dostałem protezy - napisał w niedawnym e-mailu z więzienia. Z zębami wyglądam bardziej ludzko zapewnił.

Chris Gautz rzecznik Departamentu Więziennictwa w stanie Michigan powiedział, że standardy leczenia nie są próbą cięcia kosztów, ale raczej planem zapewnienia więźniom, odbywającym długie wyroki, dostępu do rutynowej opieki. Powiedział, że stan wydaje około 300 mln USD rocznie na opiekę zdrowotną dla ok. 31 tys. więźniów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentysta   ekstrakcja   dentysta w więzieniu  

POLECAMY W SERWISACH