• Powodem problemów bólowych, związanych z nadwrażliwością zębów są odsłonięte, unerwione kanaliki zębinowe
  • Konsekwencją stanu, prowadzącego do nadwrażliwości zębów, może być szybki rozwój próchnicy korzeni
  • Koszt likwidacji nadwrażliwości waha się od kilkunastu do stu złotych (pojedynczy ząb)

Nadwrażliwość zębów dotyka co piątą osobę

Szacuje się, że z uporczywą nadwrażliwością zębów boryka się nawet 20 proc. osób. Dużo większy odsetek ludzi doświadcza okresowej nadwrażliwości, np. po wybielaniu zębów, czy w trakcie leczenia protetycznego.

Wyjaśnienie problemów tkwi w budowie zębów, które składają się z korony chronionej szkliwem, z korzenia pokrytego tzw. miękkim cementem oraz z łączącej koronę z korzeniem - szyjki zębowej osłoniętej dziąsłem. Wszystkie warstwy ochraniają zębinę, której funkcją jest ochrona bogato unerwionej miazgi zęba.

Powodem problemów bólowych są odsłonięte, unerwione kanaliki zębinowe - struktury bardzo wrażliwej na działanie czynników zewnętrznych. Taka sytuacja może być wywołana recesją dziąsła lub gdy doszło do uszkodzenia szkliwa.

Do takiego stanu prowadzić mogą:
- zapalenie dziąsła,
- osadzony kamień nazębny,
- niewłaściwa technika szczotkowania zębów i źle dobrana główka szczoteczki (twardość i kształt),
- stosowanie past powodujących ścieranie się szkliwa,
- recesja dziąseł (proces związany z chorobą lub wiekiem),
- bruksizm.

Konsekwencją stanu, prowadzącego do nadwrażliwości zębów, może być szybki rozwój próchnicy korzeni, ze względu na fakt, że powierzchnia odsłoniętej zębiny jest porowata, a to ułatwia gromadzenie się bakterii w trudno dostępnych miejscach.

Pierwszym etapem pokonywania problemów powinno być określenie możliwych przyczyn pojawiania się bólu. Mogą to być: próchnica, zapalenie miazgi zębowej, zapalenie dziąseł, pęknięcie zęba. Dopiero po wyeliminowaniu tego typu schorzeń dentysta może przystąpić do likwidowania nadwrażliwości zębów.

Leczenie polega na doprowadzeniu do przerwania przewodzenia bodźców zewnętrznych do nerwów czuciowych miazgi albo na mechanicznym zamknięciu światła otwartych kanalików zębinowych.

Preparaty na nadwrażliwość

Dobry skutek mogą przynieść preparaty:
- zawierające azotan lub cytrynian potasu, które prowadzą do kreowania przerw w zakończeniach nerwów obwodowych;
- wchodzące w reakcję chemiczną z resztami fosforanowymi lub z wapniem, które wchodzą m.in. z skład zębów .
- zamykające mechanicznie otwarte światło kanalików zębinowych;
- fluorowe w postaci roztworów powodujących ograniczenie przepływu płynu kanalików zębowych i tworzenie się fluoroapatytu odpornego na działanie kwasów.

W gabinecie stomatologicznym przeprowadza się zamykanie kanalików zębinowych poprzez zaaplikowanie na powierzchnię zęba żywic, uszczelniaczy, materiałów wypełniających.

Terapia z zastosowaniem lasera 

Dobre efekty przynosi biostymulacja laserowa wspomagająca chemiczne metody leczenia nadwrażliwości zębiny. Laser jest idealnym narzędziem do precyzyjnego zamykania kanalików zębinowych, pozwalającym dotrzeć do każdego zakamarka jamy ustnej. Ważną cechą leczenia za pośrednictwem lasera jest: bezbolesność terapii, jej nieinwazyjny charakter i krótki czas trwania zabiegu.

Ceny zabiegów zwalczających nadwrażliwość zębów

Koszt terapii zależy od przyjętej metody leczenia i stopnia występujących dolegliwości. Ceny - tak jak zwykle - uzależnione są od standardów realizowanych terapii. Więcej zapłacimy w wysokospecjalistycznych lecznicach, mniej w gabinecie stomatologicznym, świadczącym podstawowe usługi stomatologiczne. Warto zorientować się gdzie możliwe jest zrealizowanie leczenia przy pomocy lasera (o ile taka procedura byłaby wskazana).

Ceny likwidacji nadwrażliwości podawana są w stosunku do jednego zęba (jednego punktu) i wahają się od kilkunastu do ok. stu złotych. Przy czym lecznice, oferujące najniższe stawki, można bez trudu spotkać także w największych miastach. Przykładem jest placówka referencyjna Mazowieckie Centrum Stomatologiczne w Warszawie, w cenniku którego pod pozycją: leczenie nadwrażliwości zęba widnieje 15 zł. Oczywiście zawsze ostateczna kwota zależy od konkretnego przypadku wymagającego leczenia.  W tej samej Warszawie są jednak miejsca, w których leczenie nadwrażliwości pojedynczego zęba wyceniane są po 100 zł, podobnie jest w innych miastach wojewódzkich. 

Taka sytuacja nie oznacza oczywiście, że ta sama usługa oferowana jest w różnych miejscach bardzo tanio lub bardzo drogo. Tajemnica tkwi w zastosowanych metodach leczenia, a te wynikają z konkretnego przypadku klinicznego.