PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Jak często Polacy chodzą do dentysty

Autor: miro • Źródło: ms
06-09-2021, 14:05
Jak często Polacy chodzą do dentysty Polak przychodzi do dentysty. Jak często? (fot. unsplash)
Sześciu na dziesięciu Polaków odbywało w ciągu roku wizytę u dentysty, a trzech na dziesięciu uczyniło to w trakcie półrocza poprzedzającego analizę statystyczną - wynika z Europejskiego Ankietowego Badania Zdrowia (EHIS) z 2019 r., które niedawno opublikował GUS .
  • Kobiety bardziej regularnie odwiedzają gabinety stomatologiczne, przy czym częściej kobiety niż mężczyźni.

  • Rodzice stosunkowo często przyprowadzają do dentysty swoje dzieci (nawet 9 na 10 pytanych), ale sami już tak często nie dbają o swoje zęby.

  • 6 proc. Polaków twierdzi, że nie stać ich na leczenie stomatologiczne, ale aż 70 proc. nie ma takiego problemu.

Polacy coraz częściej chodzą do dentysty, ale wciąż rzadko

Jak wynika z EHIS, z usług lekarzy stomatologów w ciągu ostatniego roku przed badaniem (przed 2019 r.) skorzystało prawie 59 proc. badanej populacji (pięć lat wcześniej – 55 proc.). Kolejne 39 proc. było u lekarza dentysty rok temu lub wcześniej, a 2 proc. nigdy nie leczyło się u dentysty (w 2014 r. odpowiednio: 42 proc. i 3 proc.).

Co trzeci mieszkaniec Polski w 2019 r. był u dentysty w ciągu ostatniego półrocza (podobnie zresztą jak w 2014 r.), a więc zgodnie z zaleceniami dentystów.

Do lekarzy stomatologów częściej chodziły kobiety niż mężczyźni (w ciągu ostatniego roku przed badaniem – 61 proc. kobiet i 56 proc. mężczyzn).

W stosunku do 2014 r. w 2019 r. nastąpił wzrost odsetka wizyt u lekarzy stomatologów zarówno wśród kobiet (o 2 p. proc.) jak i mężczyzn (o 5 p. proc.).

W miastach dostęp do dentysty łatwiejszy

Większą różnicę zaobserwowano w przypadku miejsca zamieszkania pacjentów. 62 proc. mieszkańców miast było u dentysty w ciągu ostatniego roku, podczas gdy w grupie osób żyjących na wsi – 55 proc. W stosunku do 2014 r. w 2019 r. nastąpił wzrost odsetka wizyt u lekarzy stomatologów zarówno wśród mieszkańców miast (o 3 p. proc.) jak i wsi (o 5 p. proc.).

Seniorzy nie chodzą do dentysty, bo nie mają zębów?

Z analizy, prowadzonej według wieku badanych, wynika, że wraz z upływem lat życia zmniejsza się odsetek osób chodzących do lekarzy dentystów. Najczęściej stomatologa odwiedzały dzieci w wieku 5-14 lat (między 84 proc. a 88 proc. w ciągu ostatniego roku przed badaniem), najrzadziej natomiast osoby w podeszłym wieku (80-letnie lub starsze – 17 proc.).

Nie wszystkich stać jest na leczenie stomatologiczne

W ciągu 12 miesięcy od przeprowadzonego badania spośród 20626 ankietowanych - na sfinansowanie leczenia stomatologicznego nie było stać 6 proc. respondentów, takiego problemu nie zgłaszało 70 proc. pytanych, a 24 proc. osób w ogóle nie korzystało w tym czasie z usług stomatologicznych.

Uwaga: ankieta dotyczyła osób w wieku co najmniej dwuletnich.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
statystyka   stomatologia dziecięca   GUS   pacjent   zęby seniorów  

POLECAMY W SERWISACH