PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

IV fala pandemii: groźba nawet do 15 tys. zakażeń na dobę

Autor: miro • Źródło: ms
06-07-2021, 14:46
IV fala pandemii: groźba nawet do 15 tys. zakażeń na dobę Adam Niedzielski minister zdrowia (foto: Fotolia/PTWP)
O ile szczepieniom nie będą się poddawać Polacy – scenariusz, który zakłada 15 tys. zakażeń na dobę w trakcie jesiennej, kolejnej fali pandemii koronawirusa, jest realny – przestrzegł minister zdrowia Adam Niedzielski.

Z ostatnich danych, przedstawionych przez Ministerstwo Zdrowia, wynika, że 98,8 proc. przypadków zakażeń, raportowanych od stycznia 2021 r. - to osoby, które nie były zaszczepione. Wskaźnik taki dla USA wynosi 99,2 proc.

Według ministra zdrowia dotychczas zidentyfikowano 166 przypadków alertowych wariantów: delta, beta i gama, w tym 115 wariantu delta. Interesująca jest informacja, że wśród tych zakażeń tylko trzy kojarzone są z osobami w pełni zaszczepionymi.

Adam Niedzielski starał się uspokoić opinię publiczną, informując, że w Wielkiej Brytanii, gdzie notuje się obecnie 30 tys. zakażeń na dobę, występuje stosunkowo niewiele zgonów (kilkanaście dziennie). Taka sytuacja wynika z wysokiego wskaźnika zaszczepialności społeczeństwa.

Szef resortu zdrowia zaapelował o przystępowanie do szczepień, gdyż w przypadku wysokiego odsetka osób zaszczepionych, jesienna fala pandemii może nie przekroczyć progu 1 – 2 tys. zakażonych dziennie, w przeciwnym razie poziom ten może sięgnąć 15 tys. zdarzeń na dobę.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
COVID-19   Adam Niedzielski   szczepionka  

POLECAMY W SERWISACH