PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu partner portalu

Irlandia: rząd ogranicza darmowy dostęp do stomatologa

Autor: Jerzy Szydziak • Źródło: jsz
23-10-2013, 12:53
Irlandia: rząd ogranicza darmowy dostęp do stomatologa Irlandia: rząd ogranicza darmowy dostęp do stomatologa (Fot. sxc.hu)
Co czwarty dorosły mieszkaniec Irlandii odwiedza gabinet stomatologiczny rzadziej niż trzy lata temu – podają media na Zielonej Wyspie.

Rząd Irlandii szukając oszczędności zaczyna od zdrowia obywateli - oburzają się pacjenci. W ostatnich latach uprawnienia do darmowych świadczeń medycznych, w tym dentystycznych, mogło stracić nawet ok. 370 tys. osób. Chodzi o tzw. karty medyczne (medical card), które wydawane są osobom o najniższych dochodach. Karta zwalnia z opłat za wizytę u lekarza pierwszego kontaktu, okulisty czy stomatologa. Dla wielu Irlandczyków karta medyczna jest jedyną szansą na leczenie stomatologiczne.

- Przez rządowe oszczędności stan uzębienia obywateli właśnie osiąga rozmiary kryzysu - grzmi na łamach „Irish Independent" Fintan Hourihan, prezes Irlandzkiego Stowarzyszenia Stomatologicznego. Jego zdaniem, opieka dentystyczna powinna być priorytetem dla Health Service Executive (odpowiednik Narodowego Funduszu Zdrowia w Polsce).

Irlandzki kryzys rykoszetem uderza w dentystów. Przypomnijmy, że w na jedną praktykę przypada tam 1719 mieszkańców. Nawet bogatsi obywatele do dentysty chodzą coraz rzadziej, pomimo, że ceny w ostatnim półroczu nie drgnęły (w Europie idą w górę wg Eurostat). Sytuacja doprowadziła do powszechnego oczekiwania dentystów na ...napiwki. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH