W okresie od września do połowy listopada, w ramach drugiej edycji programu edukacyjno-profilaktycznego „Chroń Dziecięce Uśmiechy" mobilne gabinety dentystyczne odwiedziły 26 szkół podstawowych z pięciu województw: mazowieckiego, łódzkiego, podlaskiego, pomorskiego i zachodniopomorskiego. Podczas bezpłatnych przeglądów stomatolodzy przebadali blisko 8600 dzieci - to o 3000 więcej, niż podczas pierwszej edycji akcji.

Mimo, iż wyniki raportu Ipsos są lepsze w porównaniu do tych z grupy województw, odwiedzonych w I edycji, wnioski są alarmujące i dowodzą, że próchnica w Polsce stanowi wciąż bardzo poważny problem.

Według badań, 73 proc. dzieci w wieku szkolnym objętych II edycją programu „Chroń Dziecięce Uśmiechy" ma próchnicę. Średnio, na jedno dziecko przypadają 3 zęby z próchnicą, aż 35 proc. dzieci natomiast ma 4 lub więcej zębów z próchnicą. Poprzez naszą akcję chcemy realnie wpływać na zmianę tych niepokojących statystyk - mówi Katarzyna Stępińska, Kierownik Działu Programowego Polskiego Czerwonego Krzyża. Z raportu dowiadujemy się, że 28 proc. dzieci w wieku 5-13 lat ma wypełnienie w zębach stałych - taki stan rzeczy potwierdza zasadność prowadzenia programów profilaktycznych oraz budowania świadomości w zakresie prawidłowej higieny jamy ustnej - mówi prof. dr n. med. Bartłomiej W. Loster, Prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego.

Dane pokazują, że nieco ponad ¾ dzieci szczotkuje zęby co najmniej dwa razy dziennie. Niestety aż 46 proc. dzieci w ogóle nie korzysta z dodatkowych akcesoriów do higieny jamy ustnej, takich jak płyny do higieny jamy ustnej, nici dentystyczne, bezcukrowa guma do żucia czy szczoteczki międzyzębowe - mówi lek. stom. Anna Klukowska, Dyrektor Stomatologii, Grupa LUX MED.

Próchnica w znacznie mniejszym stopniu manifestuje się u dzieci, które regularnie szczotkują zęby, wymieniają szczoteczki do zębów, a także wspomagają codzienną pielęgnację jamy ustnej dodatkowymi akcesoriami. Niezwykle ważne jest, aby poprzez programy edukacyjne, takie jak „Chroń Dziecięce Uśmiechy" regularnie uświadamiać dzieciom i ich rodzicom, jak dużą rolę odgrywa prawidłowa higiena jamy ustnej, a także wyrabiać u najmłodszych odpowiednie nawyki, co przełoży się na dobry stan ich uzębienia w późniejszym wieku - mówi dr n. med. Anna Jurczak, Prezes Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej.

Program „Chroń Dziecięce Uśmiechy" powstał by uświadamiać dzieciom i ich rodzicom jak ważna jest odpowiednia troska o zęby. Wyniki naszego badania potwierdziły jak ogromnym problemem jest próchnica zębów wśród najmłodszych i jak ważna jest zmiana obecnego stanu rzeczy. Cieszymy się, że wspólnie z naszymi partnerami możemy identyfikować te problemy, a następnie realnie wpływać na piękne i zdrowe uśmiechy dzieci - podsumowuje Maciej Wysocki, Prezes Zarządu Wrigley Poland.