• Internetowe Konto Pacjenta przypomni o regularnym przyjmowaniu leków Nowa, przydatna funkcja IKP już działa
  • Udoskonalona aplikacja mojeIKP umożliwia wybranie godziny i sposobu przyjmowania przepisanego leku. Powiadomienia przychodzą na telefon
  • Funkcję tę można w dowolnym momencie usunąć lub zmienić. Istnieje też możliwość przedłużenia powiadomień po zakończeniu kuracji 

Internetowe Konto Pacjenta przypomni o lekach

W aplikacji mojeIKP, którą można pobrać bezpłatnie na smarfton z systemem Android lub iOS, jest dostępna nowa, ważna funkcja, która przypomni o regularnym przyjmowaniu leków.

Funkcję "przypomnienie o lekach" znajdziemy w zakładce e-zdrowie. Można również wejść w nią poprzez ekran główny aplikacji (pojawiła się tam dedykowana ikonka).

Aby ustawić przypomnienie dla zażywanych leków należy wejść we wspomnianą funkcję, nacisnąć "+" i wpisać nazwę leku. Innym sposobem jest wejście w wystawioną e-receptę i kliknięcie na znak dzwonka znajdującego się obok nazwy danego medykamentu. 

Następnie wystarczy ustawić datę rozpoczęcia kuracji. W aplikacji dostępna jest opcja wskazania czy jest to kuracja stała, czy tylko na określony czas. W tym drugim przypadku, trzeba wybrać liczbę dni lub datę zakończenia  kuracji. 

Kiedy i jak wziąć leki? Informacja przychodzi na telefon. Tak działa IKP

Aplikacja mojeIKP umożliwia także wskazanie konkretnej godziny (co ile godzin lub konkretny czas) i sposób przyjmowania leku (po posiłku, w trakcie posiłku, na czczo).

Po ustawieniu wszystkich niezbędnych danych, można całość zatwierdzić. Od teraz aplikacja będzie przypominała o terminie zażycia danego leku za pośrednictwem powiadomienia (push) na telefonie.

Przypomnienia można także usunąć lub je edytować. Po zakończeniu kuracji istnieje ponadto opcja przedłużenia lub ponowienia (powiadomienie znów będzie wówczas aktywne). 

Internetowe Konto Pacjenta. Co umożliwia aplikacja mojeIKP?

Tylko rok temu liczba Polaków korzystających z Internetowego Konta Pacjentów wzrosła o prawie 9 mln i na koniec 2021 wynosiła ponad 13,5 mln. 

10 maja minął rok od uruchomienia mobilnej wersji wirtualnej platformy, aplikacji mojeIKP. W tym czasie pobraliśmy ją już ponad 3 mln razy. 

Jak informuje Centrum e-Zdrowia, które odpowiada za realizację projektów IT w obszarze ochrony zdrowia, z aplikacji dla pacjentów częściej korzystają kobiety niż mężczyźni, choć stosunek wynosi 53 do 47 proc. Ponad połowa użytkowników jest w wieku między 30 a 49 lat, ale już co 8 użytkownik ma ponad 60 lat. 

Aplikacja mojeIKP na ten moment umożliwia korzystania z wielu przydatnych funkcji. Chodzi m.in. o:

  • łatwe odbieranie e-recept i e-skierowań;
  • sprawdzenie dawkowania przepisanego leku;
  • wykupienie leku w aptece poprzez pokazanie farmaceucie kodu QR na ekranie telefonu;
  • udostępnianie i pobieranie Unijnego Certyfikatu COVID (UCC);
  • liczenie kroków czy
  • upoważnianie pracowników medycznych, placówek medycznych i farmaceutów do wglądu w dane medyczne.