• Statuetka św. Apolonii przyznawana jest raz w roku, jednemu laureatowi przez Okręgową Radę Lekarską w Warszawie (na wniosek Kapituły). Dotychczas tym wyróżnieniem uhonorowano trzy osoby
  • Artystyczna rzeźba, będąca alegorią postawy św. Apolonii, trafia do osób, które w ocenie środowiska lekarzy dentystów OIL w Warszawie są najbardziej godne szacunku,  zawsze służą pomocą i fachową radą, życzliwą pomocą i niezawodnym wsparciem
  • Laureatką Nagrody Statuetki św. Apolonii nr 1 jest prof. Dorota Olczak - Kowalczyk a nr 2 - prof. Agnieszka Mielczarek

To z pewnością była zaskakująca decyzja Kapituły Nagrody Statuetki św. Apolonii, gdyż po raz pierwszy tak zaszczytnym wyróżnieniem uhonorowano osobę spoza środowiska lekarzy dentystów. Laureatem statuetki św. Apolonii został dziennikarz, Mirosław Stańczyk, prowadzący portal infoDENT24.pl.

Cieszy, że uzasadnienie takiej decyzji jest przejrzyste, mocno uargumentowane, przekonujące. Zainteresowanych szczegółami odsyłamy do bardzo miłego dla nas dokumentu - laudacji.

Mirosław Stańczyk, laureat Nagrody Statuetki św. Apolonii

Mądrzy ludzie twierdzą: rób to co kochasz, a nigdy nie będziesz musiał pracować. Jestem admiratorem takiego motto, z bardzo samolubnych powodów. Po prostu dzięki realizacji tej zasady rzadko czuję, że jestem w pracy. Szczęśliwie okazuje się, że to co jest dobre dla mnie - może także przynosić pewne korzyści innym.

To oczywiste, że dziennikarz i lekarz mają zupełnie inne zadania, czasami inny ogląd sytuacji. Tymczasem drogi infoDENT24.pl i OIL w Warszawie – ze względu na materię, a więc branżę stomatologiczną – bardzo często się krzyżują. Krzyżowanie nie jest synonimem zgodności. I nie o taką bezwzględną zgodność chodzi.

Tym bardziej byłem zaskoczony decyzją Kapituły Nagrody Statuetki św. Apolonii o przyznaniu mi tytułu honorującego moją pracę. Przede wszystkim byłem zaskoczony, ale także uradowany i to z kilku względów.

Chyba najważniejszym powodem jest to, że nagrodę wręczały mi osoby, które cenię za: profesjonalizm, zaangażowanie, autentyczność, a nawet pasję w tym co robią. To osoby, na których zależy mi m.in. ze względu na ich niezwykłą rzetelność. Gdy jesteś pewny, że zawsze na czas otrzymasz: opinię, analizę, wypowiedź i są to materiały wartościowe - to masz 90 proc. roboty poza sobą. Po mojej stronie pozostaje, możliwie jak najwierniejsze, zaprezentowanie trudu, problemów, radości lekarzy dentystów. Oby tych ostatnich było jak najwięcej, oczywiście kosztem tych pierwszych.

   Fot. OIL Warszawa

Nie chcę zbyt dużo mówić o zaskoczeniu, o uhonorowaniu, o zobowiązaniu, o usatysfakcjonowaniu – chociaż to wszystko prawda.

Chciałbym skomentować jedno, dla mnie najważniejsze zdanie, które usłyszałem wśród wielu innych miłych komentarzy. Otóż laureaci prestiżowej nagrody muszą zasłużyć na to wyróżnienie przede wszystkim jednym, trudnym do zdefiniowania przymiotem - muszą zasłużyć na miano przyjaciela lekarzy dentystów.

To najważniejsze dla mnie słowo, słowo - klucz, bo przyjaźń nie przysługuje tak jak tytuł naukowy, jak certyfikat, czy dowód osobisty. Nie uzyskuje się go na zawsze. Na przyjaźń trzeba cały czas usilnie pracować, trzeba zawsze być godnym zaufania, zawsze dotrzymywać obietnic, zawsze wywiązywać się z zobowiązań, szanować prośby, z własnej inicjatywy wzmacniać więzy, w końcu trzeba mieć rozeznanie i nie korzystać z tego rozeznania dla własnych celów.

Właśnie tak myślę o osobach z OIL w Warszawie, z którymi miałem przyjemność, a nawet szczęście - przez szereg lat współpracować. Mam nadzieję, że i one takie same znaczenie przypisują słowu przyjaźń.

    Fot. OIL Warszawa

Statuetka św. Apolonii od 2020 r. 

Przypomnijmy, że statuetka św. Apolonii przyznawana jest raz w roku, jednemu laureatowi przez Okręgową Radę Lekarską w Warszawie (na wniosek Kapituły). To było dopiero trzecie tego typu wyróżnienie, ustanowione w 2020 r. 

Artystyczna rzeźba, będąca alegorią postawy św. Apolonii, trafia do osób, które w ocenie środowiska lekarzy dentystów OIL w Warszawie są najbardziej godne szacunku,  zawsze służą pomocą i fachową radą, życzliwą pomocą i niezawodnym wsparciem.

Laureatką Nagrody Statuetki św. Apolonii nr 1 jest prof. Dorota Olczak - Kowalczyk a nr 2 - prof. Agnieszka Mielczarek.