Ilu faktycznie lekarzy dentystów pracuje w Polsce?

Trzeba przyznać, że GUS, publikując dane statystyczne, dotyczące liczby lekarzy dentystów - zastrzega, że nie odzwierciedlają one pełnej rzeczywistości. Problem w tym, że niestety rzeczywistość tę zakłamują. Tak jest chociażby z tego względu, że nikt kto je cytuje nie uwzględnia zastrzeżeń. W efekcie w świat idzie informacja o znikomej - w stosunku do potrzeb - liczbie nie tylko lekarzy, ale także lekarzy dentystów.
Z takim obrazem od lat walczy Andrzej Cisło, wiceprezes NRL i przew. Komisji Stomatologicznej NRL. Jego starania być może już niedługo odniosą skutek, gdyż GUS wskazuje na 2022 r. jako rok zmian w podejściu do ustalania liczby medyków funkcjonujących w branży medycznej.
Uwagi GUS co do zasad ustaleń statystycznych:
1. Prezentowane w publikacji dane o ambulatoryjnej opiece zdrowotnej obejmują również działalność praktyk lekarskich i stomatologicznych (indywidualnych, indywidualnych specjalistycznych i grupowych), które podpisały umowy z NFZ na świadczenie usług w ramach środków publicznych. Badanie ambulatoryjnej opieki zdrowotnej, prowadzone za pomocą formularza ZD-3, nie obejmuje praktyk lekarskich i stomatologicznych działających wyłącznie w ramach środków niepublicznych.
2. Ze względu na niepełną realizację obowiązku statystycznego przez praktyki zawodowe (głównie lekarskie i stomatologiczne), dane dotyczące osób pracujących bezpośrednio z pacjentem mogą być niższe niż stan faktyczny w zakresie zawodów, w których stosunkowo często prywatna praktyka jest głównym miejscem pracy (np. dentyści).
3. Na 2022 r. planowane jest zakończenie prac nad modyfikacją metodologii obliczania kadry medycznej w odniesieniu do lekarzy, lekarzy dentystów, pielęgniarek i położnych, co umożliwi przedstawienie obliczeń według nowej metodologii.
Czytaj także: Jak Ministerstwo Zdrowia liczy lekarzy dentystów
Tak więc o potencjale kadrowym branży stomatologicznej na podstawie danych GUS (świadczenia stomatologiczne z logo NFZ to wartościowo niecałe 20 proc. realizowanych usług) nie należałoby w ogóle pisać.
Czytaj także: Eurostat zaniża liczbę polskich dentystów 3,4 krotnie!
Według raportu GUS
* W 2020 r. liczba lekarzy pracujących bezpośrednio z pacjentem w Polsce wyniosła ponad 92 tys., z czego 67,7 proc. stanowili specjaliści (ponad 62 tys.), a wśród lekarzy dentystów pracujących z pacjentem (14,3 tys.) specjalizację posiadało 3,2 tys., co stanowiło 22,2 proc.
* W 2020 r. wzrosła liczba osób posiadających prawo wykonywania zawodu w podstawowych grupach zawodów medycznych: lekarzy, lekarzy dentystów, pielęgniarek, położnych, farmaceutów i diagnostów laboratoryjnych.
* W 2020 r. utrzymały się niepokojące tendencje w strukturze wieku lekarzy i lekarzy dentystów uprawnionych do wykonywania zawodu. Podobnie jak w latach poprzednich, miał miejsce wzrost liczby osób należących do najstarszej grupy wieku – 65 lat i więcej. Udział w tej grupie, wśród posiadających prawo wykonywania zawodu lekarzy dentystów, osiągnął poziom 22,9 proc. (25,3 proc. w przypadku lekarzy).
* Bezpośrednio z pacjentem (liczono raz, według głównego miejsca pracy) w 2020 r. pracowało 14 tys. lekarzy dentystów (6,2 proc. więcej niż w 2019 r.), 92 tys. lekarzy (1,5 proc. więcej niż w 2019 r.),
* Zgodnie z rejestrami prowadzonymi przez izby lekarskie, izby pielęgniarek i położnych, izby aptekarskie oraz izby diagnostów laboratoryjnych, w roku 2020 prawo wykonywania zawodu posiadało 43,3 tys. lekarzy dentystów, 153,5 tys. lekarzy, 303,2 tys. pielęgniarek, 39,8 tys. położnych, 36,5 tys. farmaceutów i 17,1 tys. diagnostów laboratoryjnych.
* W porównaniu z rokiem poprzednim, we wszystkich zawodach medycznych odnotowany został wzrost liczby uprawnionych do wykonywania zawodu, przy czym największy względny przyrost w 2020 r., zarejestrowano w grupie diagnostów laboratoryjnych (wzrost o 2,4 proc.) i położnych (wzrost o 2,0 proc. ).
* Zmniejszył się udział lekarzy w wieku 45–54 i 55–64 lata – odpowiednio o 1,0 p. proc. i 0,4 p. proc. W grupie dentystów te zmiany przebiegały nieco inaczej. Analogicznie jak w grupie lekarzy najwięcej było osób w wieku 65 lat i więcej, ich udział w ogólnej liczbie lekarzy wyniósł 22,9 proc. i był o 0,2 p. proc. większy, niż w roku 2019 r.
* Zwiększył się o 0,3 p. proc. udział osób w wieku 35–44 oraz 55–64 i wyniósł odpowiednio 18,7 proc.. i 16,4 proc. Spadł natomiast udział osób najmłodszych – w wieku poniżej 35 lat oraz osób w wieku 45–54 lata i wyniósł odpowiednio 21,5 proc. - lekarze i 20,6 proc. - lekarze dentyści (spadek o 0,2 p. proc. oraz 0,7 p. proc.).


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
CZYTAJ TAKŻE:
» Dentyści opuszczają Polskę? Dwukrotny wzrost zaświadczeń
newsDENT» Czy dentysta powinien badać pacjentom ciśnienie krwi?
lifeDENT» Najlepiej płatne zawody w Niemczech. Jak wycenione profesje medyczne?
bizDENT» Pandemia COVID-19. Higienistki stomatologiczne w gorszym stanie psychicznym niż dentyści
newsDENT
-
Będą certyfikaty umiejętności zawodowej lekarzy. Dla kogo i na jakich zasadach? Jest projekt rozporządzenia ministra zdrowia
lexDENT -
Stomatologia w znakomitej cenie. Nawet o 70 proc. taniej
bizDENT -
Jakie minimalne wynagrodzenie dla asystentek stomatologicznych. Są kontrowersje
lexDENT -
Dentyści opuszczają Polskę? Dwukrotny wzrost zaświadczeń
newsDENT -
Polio atakuje. Coraz liczniejsze przypadki
newsDENT -
Czy dentysta powinien badać pacjentom ciśnienie krwi?
lifeDENT -
Gdy dentysta podnajmuje gabinet stomatologiczny. Co z VAT?
bizDENT -
Antykoncepcja oddziałuje na dziąsła. Jak przeciwdziałać problemom
techDENT
-
Białe plomby na NFZ dla wszystkich. Co jeszcze za darmo u dentysty?
newsDENT -
Minimalne wynagrodzenia: higienistki dentystycznej i asystentki stomatologicznej. Tak mają być liczone
lexDENT -
Lekarz odmawia przyjęcia pacjenta z bólem zęba. To niedopuszczalne
lexDENT -
Czy dentysta na NFZ może pobierać opłaty? Stanowisko Funduszu nie pozostawia wątpliwości
lexDENT -
Nieudane leczenie ortodontyczne. Pozew o 30 tys. zł. Sąd ocenia winę ortodontki
lexDENT -
Pacjentka wymusiła sposób leczenia. Lekarz oskarżony o błąd medyczny
lexDENT -
Kontrola sanepidu w gabinecie dentystycznym. Długa lista uchybień, a dentysta w sądzie
lexDENT -
Tragiczna śmierć lekarki zastraszanej przez antyszczpionkowców. Mocny komentarz ministra zdrowia
newsDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Zielona Góra, wielkopolskie -
lekarz dentysta
Katowice, śląskie -
lekarz dentysta
Katowice, śląskie -
lekarz dentysta
Katowice, śląskie