• Wybielanie zębów w gabinecie dentystycznym jest metodą skuteczną i bezpieczną, lecz barierą może być cena
  • Wybielanie zębów przeznaczone jest tylko dla osób ze zdrowymi zębami i dziąsłami
  • Rozjaśnić zabarwienie zębów można w czasie jednej wizyty u dentysty. Ile kosztuje wybielanie zębów? 

Najpierw leczenie potem wybielanie

 Obowiązuje generalna zasada - zanim będzie można przystąpić do rozjaśniania zębów należy je najpierw wyleczyć, a więc nie może być rozwijających się ognisk próchnicy, ani stanów zapalnych dziąseł. Przed zabiegiem wybielania dentysta  zaleca też wizytę u higienistki stomatologicznej, która w fachowy sposób usunie płytkę i kamień nazębny. 

Usunięcie kamienia nazębnego w gabinecie stomatologicznym dokonuje się za pomocą ultradźwięków, mechanicznego oczyszczania lub zabiegu piaskowania.  Już sam zabieg higienizacyjny nieco rozjaśnia zęby oczyszczając szkliwo z nalotu, który jest ciemniejszy niż naturalne zęby, bo zazwyczaj przebarwia się pod wpływem na przykład kawy i herbaty, czy innych pokarmów zawierających intensywne barwniki.

 Zabarwienie zębów to indywidualna cecha. Kredowa biel - o której marzą niektórzy - jest sztuczna. Poza tym, że zdarzają się zęby ciemniejsze z natury, to oczywiście mogą się też zabarwiać pod wpływem określonych pokarmów, ale też i leków (na przykład szarzeją po antybiotykach). W większości takich przypadków zęby mogą być rozjaśnione. Także wtedy, gdy ząb przedni ściemniał wskutek urazu lub leczenia kanałowego.

Nie dla każdego perłowa biel

Oczekiwania wobec wybielania zębów czasami bywają nierealistyczne i dlatego warto zawczasu ocenić końcowy efekt, jaki można osiągnąć. Dentyści mają specjalną skalę do określania zabarwienia zębów. Można ją w gabinecie zobaczyć w postaci próbnika i przymierzyć do własnych zębów. 

Zęby w kolorze podstawowym  zareagują w sposób najbardziej przewidywalny, podobnie jak niwelowane będą przebarwienia zębów związane z wiekiem. U osób z ciemniejszym odcieniem, zmiana koloru może być bardziej zauważalna.

Pamiętać trzeba, że ząb nie jest jednolitym kawałkiem kości, składa się z warstw: najbardziej zewnętrzna to szkliwo, pod nim znajduje się zębina, a w samym środku unerwiona miazga. Za kolor odpowiada szkliwo, które ma swój odcień, ale również jest do pewnego stopnia przezroczyste, co sprawia, że na ostateczną,  barwę zęba składa się również prześwitująca przez nie zębina. Skutkiem tego są różnice w kolorach zębów u ludzi. Czasami są one bardziej białe, czasami bardziej żółte.

Wybielanie lampą

Najczęściej stosowane metody w gabinetach stomatologicznych to wybielanie za pomocą lamp  lub specjalistycznych nakładek.  Choć z pozoru różne, to łączy je ta sama substancja wybielająca – czyli nadtlenek wodoru. Ma właściwość przenikania przez szkliwo i rozbijania substancji zabarwiających zęby.

Wybielanie lampą jest stosowane w gabinecie stomatologicznym. Dentysta nakłada na zęby specjalny żel, który jest odpowiedzialny za rozjaśnienie kości zębiny, po czym aktywuje  go za pomocą światła. Czas jednej aplikacji wynosi 15 minut.

Proces powtarzany jest około 3-4 razy podczas jednej wizyty, w zależności od oczekiwanego rezultatu, jak również samej reakcji zębów na produkt wybielający (nadwrażliwość).

Cały zabieg trwa około godziny, w tym czasie nakładane są na zęby także preparaty fluorkowe, które pomagają zregenerować uszkodzone i wrażliwe szkliwo.

 Wybielanie przy pomocy nakładek

Wybielanie nakładkowe polega na przygotowaniu nakładek - te robione są po pobranym wycisku lub skanie uzębienia. Taką nakładkę następnie napełnia się w domu niewielką porcją żelu rozjaśniającego i nakłada na górne i dolne zęby przez blisko dwa tygodnie

Dobre wybielanie zależy od dokładnego dopasowania nakładek, powinny być bardzo ciasno przylegać  do brzegu dziąsła, bo tylko takie skutecznie odizolują  ślinę, która nie tylko rozcieńcza, ale także dezaktywuje żel. Nakładki zbyt cienkie lub zbyt łatwo się wyginające, pozwolą na przedostanie  się śliny do środka.

Pewna nadwrażliwość jest normalna podczas wybielania nakładkowego. Dla tych osób, którym nadwrażliwość dokuczała już  przed zabiegiem rozjaśniania szkliwa,  będzie to większy problem.

Ważne, by poradzić sobie z istniejącą wcześniej nadwrażliwością przed rozpoczęciem wybielania. Często wystarczy specjalna pasta do zębów stosowana przez kilka tygodni.

Lepiej zacząć od skróconego czasu stosowania nakładki ze środkiem wybielającym przez kilka pierwszych dni. Taka strategia pomaga w ocenić, na ile silna  nadwrażliwość może się pojawić w trakcie zabiegu.

Jeśli nadwrażliwość ma wystąpić, zwykle objawy zaczynają się w trzecim lub czwartym dniu stosowania żelu.

 Dzień czy noc na wybielanie

Pora doby wybrana na wybielanie (dzień lub noc)  będzie zależała od preferencji pacjenta, ale i oceny lekarza.

Wybielanie prowadzone w domu będzie trwać dłużej ok. dwóch tygodni. Często górne boczne siekacze reagują najszybciej, a rozjaśnianie dolnych kłów potrzebuje najwięcej czasu. W większości przypadków zabieg jest kontynuowany, aż do momentu, gdy kły będą miały kolor takie jak inne zęby.

Co ważne, zęby mają tendencję do wybielania od brzegu siecznego, zaś obszar w pobliżu dziąseł, gdzie szkliwo jest najcieńsze, a zębina najgrubsza, będzie ciemniejszy dłużej.

Niestety, aby podtrzymywać efekt zabiegu wybielania trzeba będzie stosować dodatkowe dawki żelu - najczęściej są to dwa do trzech dodatkowych zastosowań preparatu w ciągu roku, co zwykle trwa  2-3 dni.

Skutki uboczne rozjaśniania zębów

Istnieje pewne ryzyko, że nadtlenki poważnie podrażnią dziąsła lub spowodują nadwrażliwość zębów. Większość tych skutków ubocznych będzie krótkotrwała, rzadko ale jednak się zdarza, że to niepożądane działanie utrzymuje się przez dłuższy czas. Jeśli nadwrażliwość zębów nasila się w kolejnych dniach wybielania prowadzonego w domu, należy je przerwać lub stosować krócej niż pierwotnie zamierzano.

Nie wszyscy pacjenci zdają sobie sprawę, że wybielanie rozjaśni jedynie naturalną kość, ale nie zmieni barwy wypełnień, koron czy licówek. Co w efekcie może dać zgoła niezamierzony efekt - gdy wszystkie sztuczne powierzchnie staną się ciemniejsze od zębów. 

Uwaga na środki do wybielania kupowane w internecie

Wbrew powszechnej opinii wybielanie nie jest błahą sprawą i zabiegiem dla każdego. Wykonywanie go na własną rękę, stosowanie preparatów nabytych przez Internet, może zęby narazić na długotrwałą nadwrażliwość, ale co gorsza – na próchnicę.

Nadtlenek wodoru jest bezpieczny przy zastosowaniu pewnych reguł, jeśli jednak chcemy osiągnąć lepszy efekt w krótszym czasie, to możemy pokusić się o wyższe stężenia, co skończy się osłabieniem szkliwa i jego podatnością na próchnicę. 

Niestety, większość dostępnych w Internecie wybielaczy do zębów przekracza dopuszczalny poziom nadtlenku wodoru. W jednym z badań produktów dostępnych na rynku w bardzo wielu paskach, czy żelach do rozjaśniania szkliwa znajduje się zbyt wysoka ilość aktywnego środka wybielającego.

Dostępne bez recepty produkty wybielające powinny zawierać tylko 0,1 proc. nadtlenku wodoru, Silniejsze preparaty można stosować jedynie pod nadzorem dentysty. To lekarz dobiera preparat, jakim należy przeprowadzać zabieg wybielania zębów, zaleca najwłaściwszy sposób jego stosowania, jest także dostępny, jeśli pojawiają się  jakiekolwiek problemy podczas wybielania. 

Dieta dla białych zębów

Po zabiegach wybielania należy unikać przez okres dwóch tygodni silnie barwiących pokarmów (np. przyprawiane kurkumą, papryką, chilli) i płynów (kawy, herbaty). stosując tzw. białą dietę. 

Można kierować się zasadą, że te produkty, które w trakcie przygotowywania ich w kuchni barwią palce, mogą także zniszczyć efekt wybielania.

Jednak zamiast całkowicie wyrzekać się ulubionej kawy czy herbaty można pić go tak, aby w jak najmniejszym stopniu obmywał zęby, na przykład stosując słomkę, pijąc później czystą wodę i koniecznie żując gumę, która oczyszcza powierzchnię zębów. 

Ile kosztuje wybielanie zębów?

- Wybielanie nakładkowe, wliczony jest wycisk zębów, przygotowanie spersonalizowanych nakładek na zęby i  żel wybielający do 1000 zł
- Żel do wybielania domowego Opalescence (dodatkowa porcja) - 1 strzykawka do 80 zł
- Wybielanie gabinetowe lampą Beyond do 1600 zł
Wybielanie gabinetowe lampą Beyond - dodatkowy etap do 250 zł
Wybielanie zębów lampą LED do 500 zł
Wybielanie regeneracyjne (Prevdent) -rozjaśnianie szkliwa połączone z procedurą naprawy szkliwa -  1200-2000 zł
Laserowe wybielanie  (laserem diodowym) do  2000 zł
 Laserowe wybielanie jednego  łuku do 500 zł
Laserowe wybielanie pojedynczego zęba  ok. 200  zł
Wybielanie zębów martwych ok. 300 - 400 za ząb