PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

IKP bardzo pomocne. Lekarze namawiają do korzystania

Autor: PAP • Źródło: PAP/en
06-06-2022, 12:27
IKP bardzo pomocne. Lekarze namawiają do korzystania IKP wygodne i dla pacjenta i dla lekarza Fot. Shutterstock
Internetowe Konto Pacjenta daje bardzo dużo korzyści i dla pacjenta i dla lekarza. Można e-receptę otrzymać SMS-em lub mailem, odebrać e-skierowanie bez wychodzenia z domu, czy sprawdzić wyniki testu na koronawirusa.
  • Internetowe Konto Pacjenta to cyfrowy zbiór informacji o  stanie zdrowia każdego pacjenta
  • IKP bez wychodzenia z domu pozwala korzystać z wielu usług systemu ochrony zdrowia
  • W Polsce z IKP korzysta już ponad 15 mln. pacjentów. Ogromna większość to ludzie młodzi, aktywni zawodowo
  • NFZ zachęca poradnie POZ do pomocy pacjentom w starszym wieku przy uruchamianiu IKP 

15 mln Polaków ma IKP  

Zdaniem Porozumienia Zielonogórskiego pierwsza autoryzacja do systemu dla osób starszych jest niestety sporym wyzwaniem.

Internetowe Konto Pacjenta to cyfrowy zbiór informacji o naszym stanie zdrowia. Federacja Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie Zielonogórskie przypomina, że jeśli takie konto autoryzujemy, to bez wychodzenia z domu możemy korzystać z wielu usług systemu ochrony zdrowia. IKP nie trzeba zakładać, bo IKP ma każdy obywatel posiadający numer PESEL. Ale aby w pełni z tego systemu korzystać trzeba konto autoryzować.

- Autoryzacja musi być dokonana przez bank (…) lub przez ePUAP przy użyciu profilu zaufanego albo używając e-dowodu. Dla osób starszych to spore utrudnienie - ocenił wiceprezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie Wojciech Pacholicki.

Seniorzy zbyt rzadko korzystają z IKP

PZ podnosi, że w Polsce z IKP korzysta już ponad 15 mln pacjentów. Ogromna większość - jak wskazuje porozumienie - to ludzie młodzi, aktywni zawodowo, rzadko odwiedzający lekarzy. Tymczasem medykom szczególnie zależy na starszych pacjentach. Z IKP w tej grupie - jak podnosi federacja - mieliby najwięcej korzyści.

- IKP to narzędzie bardzo przydatne w codziennej pracy lekarza. Dzisiaj służy głównie do przesyłania numerów recept i skierowań np. na badania. Ale docelowo IKP ma ułatwić śledzenie losów pacjenta w systemie - zaznacza Pacholicki.

Dzięki IKP lekarz wie, jakie pacjent miał zlecone badania, także w innych poradniach. A docelowo w systemie będzie widać również historię udzielanych świadczeń medycznych, informacje o wynikach badań i przyjmowanych lekach. Ale pacjent z IKP też korzysta - ma dostęp do recept, skierowań, może zmienić lekarza czy pielęgniarkę, pobrać unijny certyfikat COVID, złożyć wniosek o wydanie karty EKUZ.

POZ pomoże uruchomić IKP?

NFZ zachęca poradnie POZ do pomocy pacjentom przy uruchamianiu IKP.

- Optymalnym sposobem byłoby potwierdzenie danych pacjenta certyfikatem ZUS lekarza lub pielęgniarki w czasie wizyty w gabinecie, obecny sposób jest bardziej czasochłonny - uważa Pacholicki.

Porozumienie Zielonogórskiego ocenia, że mimo pewnych niedociągnięć IKP jest narzędziem ułatwiającym codzienną pracę lekarzy POZ, polepsza komunikację z pacjentami. I najważniejsze - jak zaznaczają - IKP zmniejsza biurokrację. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
NFZ   e-system   e-recepta   opieka stomatologiczna seniorów  

POLECAMY W SERWISACH