„Bądź bystry u dentysty, czyli jak mieć piękny uśmiech i nie bać się stomatologa” to wydanie II rozszerzone poradnika stomatologicznego dla pacjentów, który swój debiut miał w 2013 r. Jak przekonują autorzy: Dorota i Przemysław Stankowscy oraz Robert Białach, jest to pierwszy poradnik stomatologiczny dla pacjentów dorosłych w Polsce.

Nowa wersja to kontynuacja pierwotnego przewodnika po tajnikach stomatologii. Tym razem książka wzbogacona została o rozdział poświęcony ortodoncji autorstwa Roberta Białacha, poznańskiego ortodonty.

Publikacja tym razem opowiada 16 historii pacjentów, jakich na swojej drodze spotkali dentyści w prawie 15-letniej praktyce. Autorzy z dystansem i humorem poruszają temat najczęstszych dolegliwości stomatologicznych, doradzają, jak im zapobiegać, jak dbać o zęby na co dzień, jak zwalczyć swój strach przed leczeniem i jakie rozwiązania proponuje współczesna stomatologia.

- Strach przed dentystą to powszechny problem wśród Polaków, nie tylko tych najmłodszych. Często ma to swoje źródło w złych doświadczeniach z przeszłości. Dlatego angażujemy się w walkę z dentofobią, staramy się edukować pacjentów na temat znaczenia zdrowia i higieny jamy ustnej, zarówno w gabinecie, jak w mediach. Owocem takiego podejścia jest poradnik „Bądź bystry u dentysty”, który jest pigułką wiedzy na temat stomatologii, łączy humor oraz kwestie praktyczne - mówią autorzy „Bądź bystry u dentysty”.

Jak przyznają dentyści, książka ma w lekki i przystępny sposób przeprowadzić czytelnika przez m.in. proces diagnostyki, leczenia próchnicy, problem paradontozy czy zabiegi stomatologii estetycznej oraz rozwiewać mity stomatologiczne. Opowiadania nie bez przyczyny zawierają dużą dawkę humoru i przeplatane są grafikami znanego satyryka oraz ilustratora – Henryka Sawki. Elementy gelotologii, czyli terapii śmiechem są tutaj narzędziem do przełamania blokady przed leczeniem u pacjentów.

- Śmiech może być najlepszym lekarstwem na strach przed dentystą. Badania potwierdzają, że rozładowuje stres, odpręża, wzmaga produkcję endorfin, czyli hormonów szczęścia, a nawet wzmacnia układ odpornościowy. Lektura poradnika przed wizytą nie tylko lepiej przygotuje pacjenta, wyjaśniając kwestie techniczne związane z leczeniem, ale także pomoże mu się zrelaksować przed zabiegiem i zdystansować do swojego strachu  – wyjaśnia Dorota Stankowska, stomatolog z Poznania i współautorka poradnika.

Poradnik wyjaśni, jak mieć zdrowe zęby i… udane selfie

- Stomatologia wciąż się rozwija, więc i my idąc z duchem czasu zdecydowaliśmy się zaktualizować publikację, tak by stanowiła kompletne, ale przystępne kompendium wiedzy dla pacjenta. Rozdziałem o nowoczesnej ortodoncji przypominamy o znaczeniu korekty wad zgryzu. Mówimy, że proste zęby to nie tylko droga do zawsze udanego selfie, nieodłącznego w tych czasach, ale również jeden z elementów zdrowego stylu życia - wyjaśnia Robert Białach.

Strach ma wielkie oczy, ale dentyści mają na niego sposób

Do strachu przed leczeniem u dentysty przyznaje się wielu Polaków. Jak z nim walczyć? Stomatolodzy z Poznania znaleźli na to sposób - napisali nieszablonowy poradnik, w którym poprzez humor oswajają lęki pacjentów.

Statystyki mówią, że ponad 90 proc. Polaków cierpi na próchnicę. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest lęk i niechęć przed leczeniem u dentysty, która czasem przybiera postać dentofobii, poważnego problemu, powszechnego również w polskich gabinetach. Zgodnie z badaniami pt. "Nawyki Europejczyków związane z higieną i zdrowiem jamy ustnej", obawę przed borowaniem i bólem u dentysty zgłasza aż 39 proc. rodaków.

Metod na pokonanie strachu jest wiele m.in. techniki relaksacyjne, bezbolesne znieczulenia np. komputerowe lub gazem rozweselającym przed zabiegiem, a także duża dawka… śmiechu.