
- W Hospicjum w Chorzowie brakuje lekarzy dentystów, dyrektor placówki lek. med. Barbara Kopczyńska apeluje o pomoc do środowiska stomatologów
- Pacjenci paliatywni mają często duże problemy z jamą ustną, które bardzo obniżają jakość ich życia, powodując problemy z jedzeniem, piciem, komunikacją oraz dyskomfort i ból
- Lekarze, którzy chcieliby nawiązać współpracę z Hospicjum w Chorzowie proszeni są o kontakt tel. 504224565 lub e-mail: bkopczynska1@wp, hospicjum_chorzow@o2.pl

Czytaj więcej
Czy Dr Smile wyprostuje zęby? Mnożą się drażliwe pytaniaHospicjum w Chorzowie. Szuka lekarzy dentystów
Komisja Stomatologiczna w odpowiedzi na apel Prezes Zarządu Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej i Paliatywnej "Hospicjum" w Chorzowie – lek. Barbary Kopczyńskiej, zwraca się do lekarzy dentystów z prośbą o zapewnienie świadczeń stomatologicznych pacjentom przebywającym w hospicjum stacjonarnym oraz domowym.
Dentyści są ważnymi członkami zespołu paliatywnego. Objawy ze strony jamy ustnej mogą znacząco wpływać na jakość życia osób w stanie terminalnym, powodując problemy z jedzeniem, piciem, komunikacją oraz dyskomfort i ból.
Główne przyczyny problemów związanych z jamą ustną u pacjentów paliatywnych
- bezpośrednie skutki choroby podstawowej,
- pośrednie skutki choroby podstawowej,
- leczenie choroby podstawowej,
- bezpośredni/pośredni skutek choroby współistniejącej,
- leczenie choroby współistniejącej.
Dentysta opieki paliatywnej może ocenić te trudności, podjąć odpowiednie działania, by wyeliminować choć w części problemy i przynajmniej złagodzić objawy, zminimalizować ból i cierpienie.
Pacjent paliatywny. Problemy stomatologiczne
Najczęstsze problemy występujące u pacjentów hospicjów:
- suchość jamy ustnej,
- ból w jamie ustnej,
- zmiana smaku,
- nadmierne ślinienie,
- zapalenie kątów ust,
- zakażenie drożdżakami,
- zaburzenia smaku i połykania (pleśniawki/drożdże),
- zapalenie jamy ustnej spowodowane protezami.
Objawy te mogą wynikać z leczenia farmakologicznego, ze złego przyjmowania doustnego leków, miejscowego naświetlania, guzów jamy ustnej lub chemioterapii.
Lekarze, którzy chcieliby nawiązać współpracę z Hospicjum w Chorzowie proszeni są o kontakt tel. 504224565 lub e-mail: bkopczynska1@wp, hospicjum_chorzow@o2.pl
Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej Paliatywnej „HOSPICJUM” w Chorzowie od 1996 roku udziela pomocy chorym w terminalnej (końcowej) fazie choroby nowotworowej. Opieka sprawowana jest w domu chorego, hospicjum stacjonarnym oraz w poradni opieki paliatywnej.
Na początku istnienia Hospicjum opierało się wyłącznie na wolontariacie. Stowarzyszenie powołane zostało przez grupę osób wrażliwych na potrzeby ciężko chorych i umierających, gotowych poświęcić im swój czas i siły. W roku 1997 powołany został Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Poradnia Konsultacyjna Leczenia Paliatywnego”, który umożliwił zawarcie kontraktu ze Śląską Regionalną Kasą Chorych, a następnie z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Czytaj więcej
Periodontolog na NFZ. Idzie lepsze?
Komentarze