PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu partner portalu

Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia leczy zawodników Olimpiad Specjalnych

Autor: Ewa Nieckuła • Źródło: Ewa Nieckuła
27-12-2016, 12:03
Hospicjum dla Dzieci  im. Małego Księcia leczy zawodników Olimpiad Specjalnych dr Małgorzata Borowska (for. Archiwum)
Rodzice dzieci niepełnosprawnych umysłowo nie wiedzą, że na NFZ można planowo leczyć zęby. Nikt im nie powiedział dokąd mają pójść, by opiekę stomatologiczną otrzymać. Takiej wiedzy nie mają sami lekarze dentyści - mówi w rozmowie z infoDENT24  dr n. med. Małgorzata Borowska, kierownik Poradni Stomatologicznej Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia

Ewa Nieckuła infoDENT24.pl: Jacy pacjenci trafiają do Poradni Stomatologicznej Hospicjum Małego Księcia?

Dr Małgorzata Borowska:  Lubelskie Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia obejmuje bezpłatną domową opieką i stacjonarną na oddziale dzieci i młodzież z chorobami nowotworowymi oraz innymi nieuleczalnymi i postępującymi schorzeniami. Celem Hospicjum jest poprawa jakości życia chorych. Pacjenci, działającej w ramach stowarzyszenia Poradni Stomatologicznej, to dzieci, młodzież oraz osoby dorosłe z różnymi rodzajami niepełnosprawności.

Skąd  przyjeżdżają pacjenci?
Opiekujemy się około 4 tysiącami osób. Głównie są to mieszkańcy Lubelszczyzny, ale ponieważ nie ma rejonizacji, więc pacjenci przyjeżdżają też z wielu regionów  Polski.

Bliżej miejsca zamieszkania nie znajdują placówki, w której mogliby się leczyć?
Leczenie osób niepełnosprawnych, w tym też leczenie stomatologiczne, nastręcza sporo trudności. Bardzo często rodzice dzieci, którzy do nas trafiają, są już mocno zdeterminowani, ponieważ byli wielokrotnie odsyłani z różnych gabinetów. Nie zawsze są informowani dokąd powinni się zgłosić, by otrzymać opiekę stomatologiczną dla niepełnosprawnego dziecka. Takiej wiedzy nie mają czasami również lekarze dentyści. Jeżeli już jakaś placówka, taka jak nasza, dysponuje zaangażowanym i doświadczonym personelem, to szybko zyskuje opinię miejsca, w którym pacjent otrzyma taką pomoc, jakiej najbardziej potrzebuje.

W przypadku dzieci leczenie i profilaktyka mają olbrzymie znaczenie. Pamiętajmy, że w wieku rozwojowym proces próchnicowy przebiega znacznie intensywniej niż u pacjentów dorosłych, częściej pojawiają się powikłania, zwłaszcza u pacjentów z współistniejącą chorobą ogólną. 

Jak wygląda kompleksowe leczenie stomatologiczne osób z niepełnosprawnością intelektualną?
W przypadku pacjenta niepełnosprawnego już na pierwszej wizycie oceniamy szanse na współpracę w czasie leczenia. Czasami pacjent wymaga po prostu indywidualnego podejścia i poświęcenia mu większej ilości czasu. Natomiast, jeżeli trudniej jest nawiązać kontakt, trzeba leczyć w znieczuleniu ogólnym. Takie leczenie poprzedzone jest wykonaniem badań laboratoryjnych oraz konsultacją anestezjologiczną. Najczęściej w czasie jednego zabiegu wykonujemy leczenie zachowawcze, chirurgiczne oraz zabiegi profilaktyczne. Po wykonaniu sanacji jamy ustnej pacjenci zgłaszają się co trzy miesiące na wizyty kontrolne. Dzięki temu na bieżąco kontrolujemy nie tylko stan jamy ustnej, ale również zabiegi higieniczne.

Pomijając sytuacje, gdy potrzeba znieczulenia ogólnego, czym opieka nad takimi pacjentami różni się od standardowych zadań stomatologa?
Nie ma drastycznych różnic. Potrzeba więcej cierpliwości, zrozumienia i czasu na wykonanie zabiegu.

POLECAMY W SERWISACH