PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Horban: może relatywnie szybko dojść do załamania się systemu ochrony zdrowia

Autor: miro • Źródło: ms
15-10-2020, 22:32
Horban: może relatywnie szybko dojść do załamania się systemu ochrony zdrowia Może dojść do załamania się systemu ochrony zdrowia (foto: pixabay)
W przypadku gwałtownie narastających zakażeń relatywnie szybko może dojść do załamania się systemu ochrony zdrowia - powiedział krajowy konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych prof. Andrzej Horban.

Prof. Horban tłumaczył w TVP Info, że obecnie trwa, zapowiadana już od dawna, druga fala koronawirusa. - To sprawa zupełnie znana i dawno opisana przez lekarzy chorób zakaźnych, że po pierwszej fali, kiedy wirus jest bardziej zjadliwy, to potem przy drugiej staje się bardziej infekcyjny, tzn. łatwiej się nim zarażamy (...) ale powinien dawać mniej zgonów i ciężkich stanów - mówił.

Jak zauważył, wirus, który się łatwiej transmituje, zakaża więcej osób. Ponieważ jednak - tłumaczył profesor - nie można wprowadzić drugiego tzw. lockdownu i zamknąć wszystkich w domu, to trzeba robić wszystko poza tym, żeby uniknąć większej liczby zakażeń, zwłaszcza wśród tych osób, które przechodzą COVID-19 ciężko, czyli starszych lub z innymi schorzeniami.

Dlatego - mówił - osoby starsze powinny być nakłaniane do siedzenia w domach.

Ponadto, jak tłumaczył Horban, oprócz tego, że należy ograniczyć liczbę zakażeń i osób chorujących tak mocno, jak jest to możliwe, to też nie możemy dopuścić do załamania się systemu ochrony zdrowia. - A w przypadku gwałtownie narastających zakażeń, może do tego dojść relatywnie szybko - mówił.

Jego zdaniem działania rządu i wprowadzane obostrzenia są krokami do wypłaszczania tych wzrostów zachorowań. Podkreślił, że najbliższe miesiące będą kluczowe dla systemu, dlatego zaapelował o unikanie spotkań towarzyskich w miejscach publicznych. - Skuteczność wprowadzanych środków zależy od tego, jak dużo osób się do nich zastosuje - mówił Horban. - Jeżeli społeczeństwo je zignoruje, to możemy mieć bardzo duże kłopoty, jeśli chodzi o zapewnienie łóżek w szpitalach lub zapewnienie właściwej opieki medycznej - podkreślił.

- Myślę, że na pokonanie koronawirusa 60-70 proc. wpływu mają nasze zachowania; 20 proc. to wiedza lekarzy zajmujących się nim zawodowo, a 10 proc. to (zachowanie) samego wirusa, bo on się wciąż zmienia - wskazywał prof. Horban.

Autor: Dorota Stelmaszczyk

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
COVID-19  

POLECAMY W SERWISACH