PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Higiena jamy ustnej i zabiegi stomatologiczne kobiet w ciąży

Autor: miro • Źródło: js
09-02-2016, 13:07
Higiena jamy ustnej i zabiegi stomatologiczne kobiet w ciąży Zasady higieny jamy ustnej i zabiegów leczniczych u kobiet w ciąży (foto: pixabay)
Grupa robocza ds. higieny jamy ustnej polskiego oddziału Sojuszu dla Przyszłości Wolnej od Próchnicy (ACFF), na podstawie międzynarodowych i polskich wytycznych, opracowała zasady higieny jamy ustnej i zabiegów stomatologicznych u kobiet w ciąży.

Grupa robocza ds. higieny jamy ustnej Polskiego Oddziału Sojuszu dla Przyszłości Wolnej od Próchnicy (Alliance for a Cavity Free Future – ACFF) opracowała zalecenia w zakresie higieny jamy ustnej kobiet w ciąży. Stworzono je na podstawie piśmiennictwa polskiego i międzynarodowego oraz wytycznych National Maternal and Child Oral Health Resource Centre.

Wytyczne obejmują zalecenia dotyczące właściwej higieny jamy ustnej, rodzaju zabiegów stomatologicznych w odniesieniu do trymestrów ciąży, bezpieczeństwa stosowania środków przeciwbólowych i znieczulających oraz informacje na temat zasad prawidłowego żywienia.

Artykuł na ten temat ukazał się w Medical Tribune w styczniu 2016 r. Teraz ACFF promuje go na swoim portalu. 

Zalecenia powinny obejmować:
- indywidualny instruktaż higieny jamy ustnej,
- profesjonalne zabiegi higienizacyjne,
- profilaktykę oraz leczenie stanu zapalnego dziąseł i przyzębia,
- profilaktykę i leczenie choroby próchnicowej oraz ubytków erozyjnych szkliwa,
- poradnictwo w zakresie diety.

Zalecenia dotyczące higieny
Zbiór zasad, o których lekarz powinien poinformować każdą ciężarną pacjentkę:
- Konieczność szczotkowania zębów pastą z fluorem dwa razy dziennie. Zalecane jest szczotkowanie zębów po każdym posiłku, a w sytuacji wystąpienia wymiotów wskazane jest przepłukanie jamy ustnej wodą i odroczenie mycia zębów o mniej więcej pół godziny, aby zminimalizować ryzyko erozji szkliwa.
- Codzienne oczyszczanie powierzchni stycznych nitką dentystyczną.
- Zalecanie stosowania preparatów uwalniających fluor: pasta do zębów, bezalkoholowe roztwory zawierające związki fluoru, np. w stężeniu około 200 ppmF (raz dziennie) i 900 ppmF (raz w tygodniu).
- Zalecanie stosowania w II i III trymestrze ciąży ksylitolu i chloroheksydyny (codzienne płukanie jamy ustnej bezalkoholowym roztworem chloroheksydyny o stężeniu 0,12 proc.).
- Zalecanie oczyszczania powierzchni języka, ponieważ gromadzący się na nim nalot zawiera drobnoustroje, złuszczone komórki, które stanowią rezerwuar składników płytki nazębnej.

Przydatnym uzupełnieniem zabiegów higienicznych jest kontrola ich skuteczności za pomocą dostępnych roztworów lub tabletek służących do wybarwiania płytki nazębnej. Dzięki tym preparatom można zlokalizować miejsca gorzej oczyszczane lub pomijane w trakcie zabiegów higienicznych.

Zabiegi lecznicze
Leczenie stomatologiczne może być przeprowadzone w całym okresie ciąży, ale najkorzystniejszy jest czas między 14. a 20. tygodniem ciąży. W tym czasie organizm pacjentki zaadaptował się do fizjologicznych zmian hormonalnych, organogeneza płodu została zakończona, a ryzyko porodu przedwczesnego jest stosunkowo niewielkie.

POLECAMY W SERWISACH