• Podczas ciąży zwiększa się ryzyko problemów stomatologicznych.
  • A to z powodu zaniedbań higienicznych, zmian hormonalnych, dietetycznych oraz nasilonych nudności i wymiotów.
  • Zapalenie przyzębia (ciężka infekcja dziąseł) wiąże się ze złymi rokowaniami dla ciąży.

 Zdrowe dziąsła to zdrowa ciąża

W wielu badaniach udowodniono związek między  chorobą przyzębia u kobiety w ciąży a przedwczesnym porodem. W skali globalnej 20 mln noworodków (15,5 proc. wszystkich porodów) rodzi się z niską masą urodzeniową (poniżej 2,5 kg), przy czym te rodzące się przedwcześnie (przed 37 tygodniem ciąży) stanowią 11 proc. wszystkich urodzeń żywych.

Jednak badania wpływu zabiegów higienizacyjnych (w tym skalingu) na przebieg ciąży nie wykazały wyraźnego ochronnego działania na przebieg ciąży.

Naukowcy z Baylor College of Medicine, w Stanach Zjednoczonych założyli, że skoro guma do żucia z ksylitolem zmniejsza próchnicę, to jej codzienne stosowanie  przed zajściem w ciążę i w jej  początkowym okresie zmniejszy stan zapalny dziąseł. Sprawdzili tę hipotezę badając przebieg ciąży  - przedwczesne porody u ponad 10 tys. kobiet w Malawi. Nieprzypadkowo wybrano tej kraj, Malawi ma najwyższym wskaźnik porodów przedwczesnych, który wynosi tam 22 proc.

Żucie gumy z ksylitolem pozwala donosić ciążę

Uczestniczki badania (w ośmiu ośrodkach zdrowia) zostały losowo przydzielone albo do grupy kontrolnej, która otrzymała edukację w zakresie zdrowia okołoporodowego i jamy ustnej, albo do interwencyjnej, która przeszła przeszkolenie, ale też otrzymywała gumę do żucia z ksylitolem. Badanie prowadzono przez sześć lat.

Stosowanie gumy do żucia z ksylitolem w okresie poprzedzającym poród  spowodowało znaczną redukcję porodów przedwczesnych (z 16,5 proc. do 12,5 proc.), a także spadła liczba  noworodków z niską masą urodzeniową (poniżej 2500 g) z 12,9 proc. do 8,9 proc., napisał prof. Kjersti Aagaard w pracy opublikowanej w American Journal of Obsterics and Gynecology.

Naukowcy zaobserwowali również istotne zmniejszenie zapalenia przyzębia w grupie żującej gumę z ksylitolem.