O tym, że w gminie brakuje dostępu do finansowanych przez NFZ swiadczeń  stomatologicznych, pacjenci dowiadywali się próbując się dostać do lekarza. Do tej pory nie było z tym problemu i w każdej chwili dorośli i dzieci mogli liczyć na opiekę stomatologiczną. 

Kolejny rozmówca też nie kryje zaskoczenia tym bardziej, że w ostatnich dniach chciał umówić się na wizytę, by rozwiązać problem bolącego zęba. Zastał drzwi gabinetu zamknięte.  Z początkiem maja 2021 r.  z kontraktu NFZ na świadczenie usług stomatologicznych zrezygnowała lekarz dentysta Olga Barczyk. Co oznacza, że mieszkańcy gminy zostali całkowicie pozbawieni korzystania ze świadczeń stomatologicznych refundowanych.

Samorząd stara się znaleźć nowego stomatologa. Sprawa nie jest jednak prosta, bowiem - jak zaznacza wójt gminy Gostycyn Ireneusz Kucharski, dodając, że dentyści, mając wybór między świadczeniem usług stomatologicznych refundowanych przez NFZ a prywatną praktyką stomatologiczną, wybierają to, co bardziej im się opłaca, czyli drugą opcję. 

- Podjęliśmy rozmowy z młodą panią stomatolog z Bydgoszczy. Na początku była zainteresowana pracą w Gostycynie. Oferowaliśmy jej takie same warunki, jakie miała poprzednia dentystka: zarówno pod względem wynagrodzenia, jak i udostępnienia bezpłatnego lokalu i opłacenia kosztów zużycia energii.

Wiem, że kontaktowała się w sprawie kontraktu z NFZ i miała nawet zapewnienie, że go otrzyma, ale chwilowo zostawiła sprawę w zawieszeniu. Mamy nadzieję, że do rozmów wrócimy - informuje Kucharski, dodając, że mimo to samorząd, a także zakład opieki zdrowotnej nie zarzucili poszukiwań dentysty dla Gostycyna.