• Przerwa wargi górnej albo podniebienia u noworodków wynikać może m.in. ze stanu organizmu ciężarnej matki narażonego np. na niedobór kwasu foliowego, infekcje, czynniki środowiskowe, nieprawidłowe żywienie
  • Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach wykonuje rocznie ok. 200 operacji przywracających sprawność i naturalny wygląd dzieciom. Potencjał ten może wzrosnąć dwukrotnie
  • GCZD nawiązało współpracę z Akademickim Centrum Stomatologii w Zabrzu. Tam wykonywane są specjalne wyjmowalne płytki pomagające w kształtowaniu obszaru dotkniętego schorzeniem 

Schorzenia związane z przerwą wargi górnej albo w podniebieniu pojawiają się u 20 - 25 dzieci na 10 tys. urodzeń. W Polsce przekłada się to na ok. 800 - 1000 dzieci rocznie, wymagających związanych z tym zabiegów.

Katowicki szpital oferuje takim małym pacjentom kompleksową opiekę - w zakresie chirurgii plastycznej, ortodoncji, neonatologii, logopedii - schorzenie wymaga bowiem współpracy fachowców w tych specjalizacjach. Operacja wymaga także wcześniejszego przygotowania i późniejszego prowadzenia w rehabilitacji - praktycznie od urodzenia co najmniej do wieku ok. dwóch lat.

Współpraca GCZD z Akademickim Centrum Stomatologii w Zabrzu  

Dla zapewnienia kompleksowości opieki GCZD nawiązało współpracę z Akademickim Centrum Stomatologii w Zabrzu. Tam wykonywane są specjalne wyjmowalne płytki pomagające w kształtowaniu okolic dotkniętego schorzeniem rejonu - zamykające przestrzeń, która powinna być zamknięta i oddzielające jamę ustną od jamy nosowej. Dziecko może wtedy prawidłowo się odżywiać.

Operacja wiąże się z zamknięciem przerwy i wykonaniem plastyki mięśni. Po operacji konieczna jest opieka chirurgiczna i foliatryczna (żywieniowa). Brak leczenia wiążę się z deformacją wyrostka zębodołowego szczęki, jej nieprawidłowym kształtowaniem, co skutkuje - poza kwestią wyglądu - nieprawidłowością mowy i odżywiania, co przekłada się na nieprawidłowy rozwój i socjalizację.

Przyczyny schorzeń

Podłoże wady jest wieloczynnikowe: mówi się o niedoborze kwasu foliowego, o infekcjach u matki, o czynnikach środowiskowych, czyli o chemizacji życia, o nieprawidłowym pożywieniu. Wada powstaje podczas pierwszego trymestru ciąży. Można próbować minimalizować jej ryzyko poprzez suplementację odpowiednich witamin i kwasu foliowego, unikanie kontaktu z chemią i zdrowe odżywianie.

Jeden z leczonych pacjentów 

Mama pięciomiesięcznego Miłosza, pani Anna, relacjonowała, że o wadzie synka dowiedziała się w badaniach prenatalnych. Po porodzie chłopczyk był karmiony sondą, doustne karmienie umożliwiła dopiero wykonana przez zabrzańskich specjalistów płytka. Po zszyciu wargi jest karmiony zwykłą butelką.

Chłopczyk jest po operacji rozszczepionej wargi, a przed osobnym zabiegiem związanym z rozszczepem podniebienia - zaplanowana na początek maja konsultacja ortodontyczna u specjalistów z Zabrza dotyczy m.in. właściwego ukształtowania szczęki pod kątem umieszczenia w niej elementów, z których będą wyrastały ząbki. Kolejne etapy leczenia - po drugiej operacji - będą wynikały z rozwoju mowy i ząbkowania. W GCZD możliwe będzie też leczenie ewentualnej blizny.

Zasady operowania rozszczepów w GCZD

GCZD wykonuje operacje w tym zakresie we wtorki i czwartki - mogą to być po dwie-trzy operacje dziennie.

- Obecnie, wobec remontu bloku operacyjnego, są pewne utrudnienia, ale dążymy do takiego stanu, żeby to było kilkaset takich operacji rocznie - wskazała Kowalik uściślając, że takie operacje są wykonywane w Katowicach od 2001 r. - przeciętnie po ok. 200 dzieci rocznie.

Specjalistka poinformowała także, że operację rozszczepu wargi należy wykonać od trzeciego do szóstego miesiąca życia. Dobry czas na rozszczep podniebienia to wiek powyżej 12. miesiąca, przy czym można - w określonych przypadkach - go obniżać.

Potencjał Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka

Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka im. Jana Pawła II to jeden z największych szpitali dziecięcych w Polsce. Funkcjonują w nim 24 poradnie specjalistyczne i 16 oddziałów szpitalnych, na których bazie działa 8 klinik Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Rocznie placówka przyjmuje ok. 17 tys. pacjentów na oddziały szpitalne, udziela 60 tys. specjalistycznych porad ambulatoryjnych i 35 tys. świadczeń w szpitalnym oddziale ratunkowym.

W GCZD, które jest szpitalem klinicznym Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, realizowany jest kompleksowy program szkoleń dla studentów polskich i zagranicznych, który uzyskał pozytywną opinię polskiej i amerykańskiej komisji akredytacyjnej. Prowadzone jest również kształcenie przed i podyplomowe, w tym specjalizacje, staże i kursy specjalistyczne w zawodach medycznych.

Szpital w Katowicach to także jedyny ośrodek w tej części kraju, który zajmuje się leczeniem chorób rzadkich i ultrarzadkich u dzieci. Placówka zatrudnia ponad tysiąc pracowników.