PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Globalny program Brush Day & Night

Autor: miro • Źródło: ms
28-03-2021, 12:16
Globalny program Brush Day & Night Prof. Tri Erri Astoeti o Brush Day & Night
FDI World Dental Federation, wspólnie z Unilever Oral Care, realizuje na całym świecie program edukacyjny w zakresie zdrowia jamy ustnej.

Projekt Brush Day & Nigh to 21-dniowe programy szczotkowania zębów w szkołach, które promują edukację dotyczącą zdrowia jamy ustnej i profilaktykę chorób jamy ustnej.

Programy te w większości przypadków wdrażane są w środowiskach, w których dostęp do opieki stomatologicznej jest niewystarczający, a poziom chorób jamy ustnej - nieproporcjonalnie wysoki.

W takich okolicznościach programy szkolne stanowią skuteczny sposób sprzyjający poprawie zdrowia jamy ustnej uczniów. Niezbędna wiedza dociera do dzieci w wieku, w którym istnieje największe prawdopodobieństwo kształtowania się nawyków. Infrastruktura związana ze szkolnictwem pomaga w dostarczaniu nie tylko informacji, ale także środków higieny - szczególnie tym, którzy mogą nie mieć do nich dostępu gdzie indziej.

FDI rozmawiało z prof. Tri Erri Astoeti, kierowniczką projektu Brush Day & Night w Indonezji,

Prof. Tri Erri Astoeti o Brush Day & Night 

21-dniowy program pielęgnacji jamy ustnej w szkole "Brush Day & Night" to interwencja dotycząca zmiany zachowań wśród małych dzieci. W Indonezji uruchomiliśmy program w 22 szkołach w dwóch miastach.

W IV fazie programu dotarliśmy do 2700 dzieci, 500 rodziców i 100 nauczycieli. W tym samym czasie zorganizowaliśmy masowe szczotkowanie zębów dla 12 tys. dzieci.

Badania wskazują, że tylko 2,8 proc. Indonezyjczyków myje zęby prawidłowo - co oznacza, że 97,2 proc. populacji tego tak nie robi! „Właściwie” oznacza rano i wieczorem, po posiłku i przed pójściem spać. Niektórzy myją zęby dwa razy dziennie, ale nie zawsze o zalecanej porze.

Zebraliśmy dane dotyczące dzieci w wieku od 6 do 8 lat, aby monitorować ich zachowania dotyczące zdrowia jamy ustnej

. Zadawaliśmy takie pytania, jak:
- Jak często szczotkujesz zęby?
- Kiedy myjesz zęby?
- Czy używasz pasty do zębów z fluorem?

Podczas próby zmiany zachowań prozdrowotnych nauczyliśmy dzieci prawidłowej techniki szczotkowania za pomocą pasty do zębów z fluorem, a także podnieśliśmy świadomość korzyści dla zdrowia i samopoczucia wynikających z dobrego zdrowia jamy ustnej i dobrych nawyków higieny jamy ustnej.

Otrzymaliśmy wiele pozytywnych opinii na temat naszego programu szkolnego. Oczywiście, że w przeszłości dzieci stykały się już z edukacją w zakresie zdrowia jamy ustnej, nie można porównać jednak tych metod.

Dzieci oczywiście, że nie od dzisiaj uczą się o zdrowiu jamy ustnej, ale nie w sposób, który naprawdę pokazuje im wpływ tego, co dobrego zdrowe zęby wnoszą do ich codziennego życia.

Długotrwały efekt akcji 

Brush Day & Night polega na tym, że rozwijamy dobre nawyki dotyczące zdrowia jamy ustnej, które trwają długo. Fakt, że obserwujemy dzieci przez dłuższy czas, oznacza, że możemy osiągnąć poprawę dobrych zachowań związanych ze zdrowiem jamy ustnej. Cieszę się, że 21-dniowy program przynosi tym dzieciom realne korzyści.

POLECAMY W SERWISACH