PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

GIODO będzie sprawdzać eWUŚ

22-03-2013, 00:01
GIODO będzie sprawdzać eWUŚ (foto: infoDENT24.pl)
GIODO będzie sprawdzać eWUŚ (foto: infoDENT24.pl)
Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych (GIODO) zamierza przeprowadzić kontrole dotyczące zgodności z prawem sposobu przetwarzania danych osobowych w ramach systemu Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców (tzw. eWUŚ). Pismo takiej treści trafiło do Bożeny Janickiej, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia. Deklaracja GIODO oznaczać może wizyty inspektorów ochrony danych osobowych także w gabinetach stomatologicznych mających podpisane kontrakty z NFZ.

Uprawnienia kontrolne daje GIODO ustawa z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (tj. Dz. U. z 2002 r. Nr 101, poz. 926 ze zm.). Kontrolerzy GIODO mogą przeprowadzać inspekcje na wniosek zainteresowanej strony np. pacjenta lub z urzędu.

O ile jednak do GIODO nie wpłynie stosowne zgłoszenie, to prawdopodobieństwo zapukania inspektora GIODO do drzwi gabinetu stomatologicznego jest znikome, gdyż tzw. stan osobowy Urzędu jest więcej niż skromny.

Przypomnijmy, że już w styczniu 2013 r. infoDENT24.pl informował, iż minister Wojciech Rafał Wiewiórowski Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych nie wykluczał, sytuacji w których podlegli mu pracownicy skontrolują także sposób korzystania z eWUŚ w lecznicach realizujących kontrakty z NFZ.

Odpowiedział on na pytania infoDENT24.pl. Nie sądzę, żeby ktokolwiek ze świadczeniodawców był zainteresowany w tym, aby dane pacjentów przetwarzać do celów innych niż określone prawem. Zawsze jednak wystąpić może zagrożenie będące rezultatem działań niezamierzonych. Chodzi na przykład o tworzenie na podstawie eWUŚ podręcznych baz danych usprawniających pracę świadczeniodawcy. Pamiętać trzeba także o tym, iż informacje o pacjentach, nawet te pozyskane zgodne z prawem, nie mogą być przechowywane dłużej niż jest to konieczne. Takie aspekty korzystania z eWUŚ także mogą być przedmiotem kontroli GIODO.

Patrz także: 

Świadczeniodawca może spodziewać się kontroli GIODO

Dentysta u GIODO szybciej niż GIODO u dentysty

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH