PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Gabinety dentystyczne - reaktywacja

Autor: miro • Źródło: ms
06-05-2020, 13:05
Gabinety dentystyczne - reaktywacja Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
W ramach procesu „odmrażania gospodarki” pojawia się coraz więcej pytań o możliwość kontynuacji standardowego leczenia pacjentów stomatologicznych. Większość pacjentów musiała przełożyć wizytę u dentysty lub skorzystać z innowacyjnych rozwiązań, do których należy m.in. telemedycyna – o tym rozwiązaniu mówi dr n. med. Maja Dubielecka, zastępca dyrektora operacyjnego ds. medycznych w Medicover Stomatologia.

- W obliczu epidemii zdecydowanie wzrosło znaczenie telemedycyny, z której obecnie korzysta coraz większe grono pacjentów – komentuje dr n. med. Maja Dubielecka. – Trend korzystania z porad medycznych przez internet rozwinął się również w stomatologii. Pacjenci doceniają możliwość umówienia dogodnej pory konsultacji z lekarzem stomatologiem oraz uzyskania szybkiej i profesjonalnej porady. Wielu pacjentów musiało zrezygnować z korzystania ze standardowych usług dentystycznych i zostało na pewien czas pozbawionych kontaktu ze stomatologiem. Wiele gabinetów prywatnych zostało zamkniętych z powodu epidemii, niektórzy pacjenci będący w trakcie leczenia szukali zatem pomocy i informacji na temat dalszego postępowania – relacjonuje zastępca dyrektora operacyjnego ds. medycznych w Medicover Stomatologia.

Medicover Stomatologia uruchomił porady telemedyczne (eDentysta), które pozwalają pacjentowi bez wychodzenia z domu porozmawiać z lekarzem na temat dolegliwości, uzyskać w razie potrzeby e-receptę, a także otrzymać dalsze zalecenia.

- Jeżeli lekarz podczas rozmowy z pacjentem uzna, że opisywane dolegliwości wymagają interwencji zabiegowej, umawia wizytę stacjonarną w najbliższym dla pacjenta centrum stomatologii, które dyżurowały od początku epidemii (z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa względem pacjenta i personelu medycznego) – dodaje dr n. med. Maja Dubielecka.

Ścisłe ograniczenia dotyczące funkcjonowania gabinetów dentystycznych prawdopodobnie będą sukcesywnie łagodzone, a tym samym stomatolodzy uzyskają możliwość przyjmowania pacjentów nie tylko w tzw. przypadkach pilnych.

- Uwzględniając zalecenia MZ, GIS, a także PTS i okręgowych izb lekarskich, aktualizujemy zakres wykonywanych usług. W naszych centrach wdrożyliśmy wszystkie dostępne zasady bezpieczeństwa epidemiologicznego zarówno w gabinetach lekarskich, jak i w recepcjach oraz innych pomieszczeniach dostępnych dla pacjentów i personelu. Zasad tych rygorystycznie przestrzegamy tak, aby zarówno nasi pacjenci, jak i współpracownicy mogli czuć się bezpiecznie oraz byli spokojni o własne zdrowie. Skoordynowany system dostaw środków ochrony osobistej personelu i odpowiednich środków dezynfekcyjnych sprawia, że nie mamy problemów z przygotowaniem centrów do przyjęcia pacjentów - mówi dr n. med. Maja Dubielecka.

W centrach stomatologicznych obowiązują ścisłe zasady dotyczące pacjenta i personelu. Pacjenci proszeni są o odpowiedzialne informowanie o stanie swojego zdrowia, punktualne przybycie na wizytę i ścisłe przestrzeganie zaleceń personelu.

Wyeliminowano wszystkie elementy wystroju, aby stworzyć dogodny dostęp do środków dezynfekcyjnych. Pacjenci są proszeni o dezynfekcję rąk i mają mierzoną temperaturę. Na wizytę do centrum stomatologii może zgłosić się tylko zdrowy pacjent, który pomyślnie przeszedł wywiad epidemiczny.

Wydłużone zostały przerwy między wizytami kolejnych pacjentów, co daje możliwość dokładnej wymiany powietrza w gabinetach i odpowiedniego przygotowania stroju ochronnego lekarza i asysty.

Niezwykle istotna dla bezpieczeństwa jest również obecność wielu specjalistów czy pełna diagnostyka RTG w jednym centrum stomatologicznym. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić czas dzięki ograniczeniu liczby wizyt do minimum oraz daje możliwość przygotowania kompleksowych planów leczenia do zrealizowania w jednym miejscu. Epidemiczna rzeczywistość kieruje uwagę na digitalizację stomatologii. Dzięki korzystaniu m.in. ze skanerów wewnątrzustnych, które zastępują wykonywanie u pacjenta wycisków w leczeniu protetycznym i ortodontycznym, widocznie skraca się czas wizyty w gabinecie stomatologicznym i niwelowane jest ryzyko przenoszenia skażeń na zwykłych wyciskach z masy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
Medicover Stomatologia   COVID-19   Maja Dubielecka  

POLECAMY W SERWISACH