PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Gabinetów dentystycznych w szkołach nie ma ... i nie będzie

ms
01-10-2013, 09:55
Gabinetów dentystycznych w szkołach nie ma ... i nie będzie Gabinetów dentystycznych w szkołach nie ma ... i nie będzie (foto: sxc.hu)
Przez krótką chwilę zabłysła nadzieja, że gabinety dentystyczne powrócą do szkół publicznych, a to za sprawą poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty.
Projekt ten dotyczy przywrócenia dostępu do opieki medycznej dla dzieci w szkołach oraz zapewnienia finansowania przez państwo wyżywienia dzieci w przedszkolach, szkołach i innych placówkach publicznych.

Projekt zmiany ustawy obejmuje jedno złożone zdanie:

Minister właściwy do spraw zdrowia, w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw oświaty i wychowania, po zasięgnięciu opinii Prezesa Funduszu, Naczelnej Rady Lekarskiej, Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych oraz Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych, określi, w drodze rozporządzenia, organizację gabinetów lekarskich i stomatologicznych w szkołach publicznych zapewniając dostęp do nich przez cały czas przebywania dzieci lub młodzieży w placówce.

Jak zwykle, tak i tym razem szczytne cele rozbiły się o mur niemożności finansowej. Ministerstwo Edukacji Narodowej wyliczyło, że powrót gabinetów lekarskich i dentystycznych do szkół kosztowałby 14,4 mln zł. Przy czym koszt organizacji gabinetu dentystycznego byłby czterokrotnie wyższy niż lekarskiego (odpowiednio 200 i 50 tys. zł).

Sejmowe Komisje: Edukacji, Nauki i Młodzieży, Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej oraz Zdrowia przeprowadziły pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty. Propozycja objęcia opieką stomatologiczną i lekarską młodzieży i dzieci w szkołach - przepadła, bowiem członkowie Komisji, przy 39 głosach za i 13 głosach przeciw, przyjęli wniosek poseł Ligii Krajewskiej (PO) o odrzucenie projektu ustawy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH