PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Fundacja Dr Laskus: o zęby najlepiej dbają mieszkańcy Podlasia

21-03-2013, 00:02
Fundacja Dr Laskus: o zęby najlepiej dbają mieszkańcy Podlasia
Fundacja Dr Laskus: o zęby najlepiej dbają mieszkańcy Podlasia
Najstaranniej o higienę jamy ustnej dbają mieszkańcy województwa podlaskiego - wynika z Raportu Fundacji Dr Laskus

. W analizie tej niewiele gorzej wypadli mieszkańcy województw: świętokrzyskiego, pomorskiego i śląskiego. W najmniejszym stopniu o stan uzębienia dbają mieszkańcy województw: opolskiego, podkarpackiego, lubelskiego i małopolskiego czytamy w Raporcie.

Idea badania powstała z potrzeby oceny świadomości polskiego społeczeństwa w zakresie higieny jamy ustnej. Badanie zostało zrealizowane przez Instytut Badawczy SMG/KRC. Badanie typu Omnibus zrealizowane zostało na 1000 osobowej losowej próbie reprezentatywnej dla ogółu ludności Polski w wieku 15-75 lat. Termin realizacji badania: 11-14 stycznia 2013 roku.

W części poświęconej higienie jamy ustnej przeanalizowano następujące czynniki: częstotliwość mycia zębów, częstotliwość wizyt u stomatologa, stosowanie płynów do płukania jamy ustnej oraz nici dentystycznych a także częstość decydowania się na zabiegi higienizacyjne przeprowadzane profesjonalnie w gabinetach stomatologicznych. Na podstawie zestawienia i porównania wyników widać, jak w poszczególnych województwach Polacy dbają o stan swojego uzębienia. Co więcej, wyniki pokazują, że jest zdecydowana potrzeba położenia nacisku na działania edukacyjne związane z higieną jamy ustnej.

Zobacz wyniki badania (kliknij w mapę)

 

[nggallery id=22]

źródło: Raport Fundacji Dr Laskus (wykonawca: SMG KRC), marzec 2013

 

KOMENTARZ

[caption id="attachment_6259" align="alignleft" width="260" caption="Dr Agnieszka Laskus (fot. archiwum prywatne)"]Dr Agnieszka Laskus[/caption]

Dr n, med. Agnieszka Laskus dla infoDENT24.pl: Badania wyraźnie wskazują na brak zrozumienia przez ankietowanych Polaków bezpośrednich zależności pomiędzy niedostateczną dbałością o higienę jamy ustnej a występowaniem chorób społecznych takich jak próchnica zębów (ponad 90 proc. dorosłych Polaków) czy parodontoza (ponad 70 proc. dorosłych Polaków).

Wyniki badania pokazują, w których województwach Polacy najlepiej dbają o stan zdrowia jamy ustnej oraz wskazują na tereny naszego kraju, gdzie należy przyłożyć szczególną wagę do działań mających na celu poprawę nawyków higienizacyjnych. Mieszkańcy województwa Podlaskiego wykazali się największą dbałością o uzębienie, nie oznacza to jednak, że ta część kraju wypada idealnie w odniesieniu do prawidłowych, zalecanych przez stomatologów zachowań higienizacyjnych. Najlepiej w całej Polsce jest tu z używaniem nici dentystycznych (27 proc. mieszkańców deklaruje ich użycie) oraz ze stosowaniem płynów do płukania jamy ustnej (67 proc. osób zamieszkujących woj. Podlaskie płucze usta specjalnymi płynami), ale statystki na takim poziomie wciąż pozostawiają wiele do życzenia.

SŁOWA KLUCZOWE
newsDENT   Fundacja Dr Laskus   Dentystatystyka  
  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek
    Puls HR House Market Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Archiconnect