Fundacja Dr Laskus: mężczyźni myją zęby rzadziej niż kobiety

Badania Fundacji Dr Laskus (2013 r.) objęły tysiąc osób z całej Polski. W części poświęconej higienie jamy ustnej przeanalizowano nawyki higienizacyjne Polaków w podziale na płeć. Już podstawowa czynność, jaką jest szczotkowanie zębów, dla mężczyzn wydaje się być bardziej kłopotliwa. W każdej z grup deklarujących mycie zębów 2 razy dziennie, 3 razy dziennie lub częściej przeważają kobiety. Zaś w grupach osób myjących zęby zbyt rzadko (raz dziennie, rzadziej, wcale) niechlubny prym wiodą mężczyźni.
Higiena - wygrywają kobiety
Podobnie wyniki układają się w innych kategoriach: w grupie osób deklarujących użycie płynów do płukania jamy ustnej (tylko nieco ponad Polaków) jest więcej kobiet niż mężczyzn: co trzecia kobieta i tylko co czwarty mężczyzna używa płynu do płukania ust. Kobiety również są znacznie bardzie skłonne do korzystania z nici dentystycznych (17 proc.). Wśród mężczyzn używa ich tylko co dziesiąty ankietowany (11 proc.). Mężczyźni słabiej dbają o zęby, rzadziej stosują nici dentystyczne i płyny do płukania ust, rzadziej też odwiedzają stomatologów, stąd prawdopodobnie częściej pojawiające się braki w uzębieniu 52,9 proc. mężczyzn przyznaje się do luk zębowych (48,7 proc. ankietowanych kobiet).
Czytaj także: Fundacja Dr Laskus: o zęby najlepiej dbają mieszkańcy Podlasia
Implanty nie dla mężczyzny?
Jak pokazują wyniki badania, braki w uzębieniu są znaczącym problemem zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn. Takie statystyki są tym bardziej zaskakujące, gdyż obecnie stomatologia zapewnia liczne metody uzupełniania luk zębowych. Bardzo popularne na świecie rozwiązanie implanty w Polsce wciąż ma bardzo niewielu zwolenników. Tylko nieco ponad 3 proc. Polaków kiedykolwiek leczyło się implantologicznie. W tej nielicznej grupie także zwycięża płeć piękna: więcej kobiet niż mężczyzn poddało się takiemu leczeniu.
Konsekwencje: od braku erekcji po zawał
- Do braku dbałości o higienę jamy ustnej w przypadku mężczyzn dołącza mniej higieniczny tryb życia stres, trzy razy większa skłonność do uzależnienia od nikotyny, alkoholu. To w połączeniu z brakiem systematyczności w zgłaszaniu się na wizyty kontrolne prowadzi do zwiększonej zapadalności na choroby społeczne takie jak: próchnica, parodontoza czy nowotwory jamy ustnej. U mężczyzn czterokrotnie częściej niż u kobiet występuje rak jamy ustnej przypomina dr n. med. Agnieszka Laskus, jeden z fundatorów Fundacji Dr Laskus.
- Konsekwencje medyczne powikłań próchnicy i chorób dziąseł to nie tylko wymiar estetyczno-funkcjonalny ale także wpływ na zdrowie ogólne. Wieloletnie badania naukowców z całego świata wykazały wpływ np. zaawansowanej choroby przyzębia na choroby sercowo-naczyniowe, u kobiet - przedwczesne porody i niską wagę urodzeniową noworodków. U mężczyzn zaś wykazano wpływ chorób dziąseł na zaburzenia erekcji trzykrotnie częściej kłopoty z erekcją występują u mężczyzn cierpiących na ciężkie przewlekłe choroby przyzębia. Stwierdzono również częstszą zapadalność na zawały serca i udary mózgu u mężczyzn z chorobami dziąseł mówi dr n. med. Agnieszka Laskus.
Zobacz szczegółowe wyniki badania (kliknij w miniaturę)
[nggallery id=26]

CZYTAJ TAKŻE:
-
Zachodniopomorskie: NFZ ogłosił 24 konkursy na leczenie stomatologiczne
newsDENT -
NIL apeluje o umorzenie części subwencji PFR podmiotom medycznym
bizDENT -
ORL apeluje, aby lekarze stażyści mogli kwalifikować do szczepień poza miejscem odbywania stażu
lexDENT -
Kursy krwiodawstwa dla dentystów na stażu podyplomowym
eduDENT -
U osób z parodontozą płuca bardziej zniszczone po przechorowaniu COVID-19
techDENT -
Studenci pracują nad ulepszeniem łyżek ortodontycznych
techDENT -
Uniwersalna szczepionka przeciwko SARS-CoV-2, MERS i SARS jeszcze w 2021 r.
techDENT -
Dolnośląskie: placówki prowadzące staż dla dentystów
eduDENT
-
Kasy online w gabinecie stomatologicznym coraz bliżej
bizDENT -
Hollywood smile jest passe, nadchodzi era K-pop smile
techDENT -
Trwa spór wokół uprawnień do wykonywania zabiegów medycyny estetycznej
lexDENT -
Dlaczego ryczałt 700 - 900 zł za doraźną pomoc stomatologiczną to za mało?
newsDENT -
Grupa posłów rozwiązuje problemy stomatologii: dialog, koncyliacja, czy nakładanie kar?
lexDENT -
Stomatologia w sądzie: NFZ nie miał racji odrzucając ofertę świadczeniodawcy
lexDENT -
Płyn do płukania ust - na ile skuteczny w ograniczaniu COVID-19?
techDENT -
Kurs dla dentystów, którzy zastanawiają się czy dalej wykonywać swój zawód
eduDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Poznań, wielkopolskie -
lekarz dentysta
Rzeszów, podkarpackie -
lekarz dentysta
Rzeszów, podkarpackie -
lekarz dentysta
okolice Toruń, kujawsko-pomorskie