• Fluor , jako skuteczny czynnik profilaktyczny w walce z próchnicą zębów jest podawany w 99 proc. dostępnych produktów do profilaktyki jamy ustnej
  • Fluoryzacja wykonywana jest powszechnie u dzieci do 14 roku życia, zabieg jest jednak wskazany także u dorosłych
  • Zabieg fluoryzacji nie należy do drogich, jego cena w całej Polsce jest podobna, zaczyna się od 40 zł a kończy na 140 zł.  

Fluor jest standardem w profilaktyce próchnicy. Kiedyś fluoryzacja wykonywana była powszechnie w szkołach, teraz można zrealizować taki zabieg w gabinecie stomatologicznym.

Fluorki występują także naturalnie w: glebie, wodzie, powietrzu. Znajdziemy go również w żywności, np. w: rybach, kawie, herbacie. Woda w Polsce nie jest fluoryzowana, więc fluor stanowi podstawową substancję aktywną w pastach do zębów – ma go aż 99 proc. dostępnych produktów do profilaktyki jamy ustnej.

 

Zbyt mały poziom fluoru

Zbyt duże braki fluoru, bez wyrównania jego poziomu, narażają zęby na rozwój próchnicy. Szkliwo zębów staje się wówczas kruche i łamliwe - będzie bardziej podatne na wpływ bakterii.

Zalety fluoryzacji 

Pierwiastek podawany podczas fluoryzacji, wbudowywany jest w strukturę szkliwa, wzmacniając ząb i uodporniając go na niekorzystne działanie kwasów, a co za tym idzie zmniejszając jego podatność na próchnicę. Fluoryzacja sprzyja remineralizacji drobnych ubytków szkliwa, utrudnia rozwój próchnicy i usuwa nadwrażliwość zębów.

Obawy przed fluorozą

Sporo osób upatruje w tej substancji zagrożenia i wycofuje fluoryzowane produkty np. pasty z codziennej higieny, zastępując ziołowymi zamiennikami. Niektórzy wymieniają skutki uboczne wchłaniania zwiększonych dawek fluoru, takie jak artretyzm, spadek męskiej płodności, choroby tarczycy, ryzyko zachorowania na nowotwór, uszkodzenia mózgu czy… mniejszy wskaźnik IQ. 

Fluoroza - spowodowana nadmierną ilością fluoru w organizmie - jest niezwykle rzadkim schorzeniem i stosowanie, zgodnie z zaleceniami, codziennych środków higieny jamy ustnej z fluorem nie może jej spowodować.

Zasady fluoryzacji

Fluoryzacja jest to zabiegiem całkowicie bezbolesnym. Polega na pokryciu powierzchni zębów specjalnym preparatem (żelem lub lakierem) zawierającym fluor o wysokim stężeniu.

Podczas fluoryzacji nie wolno połykać rozprowadzanego na zębach preparatu. To żelazna zasada zapobiegająca przedawkowania pierwiastka. Przez minimum dwie godziny po fluoryzacji nie powinno się także palić papierosów, ani spożywać pokarmów i napojów.

W dniu zabiegu należy unikać napojów gazowanych, soków owocowych i innych kwaśnych produktów, gdyż mogą one zaburzyć działanie fluoru.

Jeżeli w ramach fluoryzacji na zębach został rozprowadzony lakier, warto także unikać twardych pokarmów, które mogłyby naruszyć powstałą powłokę.

Przez 12 godzin po zabiegu należy powstrzymać się od żucia gumy i mycia zębów (efekty działania fluoru będą lepsze).

Fluoryzacja – dla kogo?

Zabieg fluoryzacji zaleca się głównie dzieciom do 14 roku życia. W tym wieku kończy się mineralizacja (dojrzewanie) szkliwa. Fluoryzacja u dorosłych również jest wskazana, zwłaszcza jeśli pacjent ma wysoką skłonność do próchnicy, albo nosi aparat ortodontyczny.

Ceny zabiegów fluoryzacji 

Zabieg fluoryzacji nie należy do drogich, jego cena w całej Polsce jest podobna, zaczyna się od 40 zł a kończy na 140 zł. Przy czym fluoryzacja jest z reguły jednym z etapów zabiegów profilaktycznych, takich jak scaling i piaskowanie, wówczas cena takiej całościowej usługi wzrasta do ok. 250 - 400 zł.

Przedział średnich cen fluoryzacji w województwach (w zł):
dolnośląskie: 52,0 – 120,0
kujawsko-pomorskie 40,0 – 110,0
lubelskie 42,0 – 90,0
lubuskie 47,0 – 100,0
łódzkie 48,0 – 90,0
małopolskie 50,0 – 130,0
mazowieckie 60,0 – 140,0
opolskie 56,0 – 95,0
podkarpackie 53,0 – 85,0
podlaskie 40,0 – 90,0
pomorskie 65,0 – 120,0
śląskie 59,0 – 110,0
świętokrzyskie 50,0 – 95,0
warmińsko – mazurskie 50,0 - 100,0
wielkopolskie 77,0 – 110,0
zachodniopomorskie 95,0 – 120,0