PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Finanse NFZ w niebezpieczeństwie? Lekarze protestują

Autor: miro • Źródło: OIL w Łodzi/infoDENT24.pl
12-11-2022, 08:55
Finanse NFZ w niebezpieczeństwie? Lekarze protestują Reforma, czy uszczuplanie finansów NFZ? Fot. AdobeStock
Pod pretekstem porządkowania finansów w ochronie zdrowia NFZ obciążony został zadaniami niebędącymi świadczeniami zdrowotnymi, a które finansowane dotychczas były z budżetu państwa - informuje ORL w Łodzi.
  • Rząd próbuje obciążyć środki finansowe NFZ zadaniami niebędącymi świadczeniami zdrowotnymi, a finansowanymi dotychczas z budżetu państwa - ocenia ORL w Łodzi
  • Samorządowcy informują, że takie zadania jak zakup szczepionek, organizacja walki z epidemiami, inwestycje w ochronie zdrowia, realizacja wysokospecjalistycznych programów zdrowotnych, ratownictwo medyczne maja być teraz finansowane nie z budżetu państwa, a z zasobów NFZ
  • Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej w Łodzi stanowczo apeluje o niezwłoczne wycofanie kontrowersyjnego projektu ustawy z prac legislacyjnych 

Niepokojące zmiany legislacyjne

Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej w Łodzi z oburzeniem przyjęło informację o przyjętym przez Rząd 8 listopada 2022 r. i skierowanym do prac sejmowych projekcje ustawy o zmianie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz niektórych innych ustaw, w którym pod pretekstem porządkowania zadań i finansów w ochronie zdrowia została zawarta propozycja obciążenia środków finansowych NFZ zadaniami niebędącymi świadczeniami zdrowotnymi, a finansowanymi dotychczas z budżetu państwa. 

- Nadrzędnym celem ustawy o NFZ jest zagwarantowanie, że środki finansowe pochodzące ze składek ubezpieczonych będą służyć wyłącznie do finansowania świadczeń zdrowotnych - czytamy w apelu ORL w Łodzi.

Finansowanie nowych zadań przerzucane do NFZ

- Zadania z zakresu zdrowia publicznego takie jak np. zakup szczepionek, organizacja walki z epidemiami, inwestycje w ochronie zdrowia, realizacja wysokospecjalistycznych programów zdrowotnych (diagnostycznych i terapeutycznych), ratownictwo medyczne itp. to zadania państwa finansowane z budżetu państwa przypominają autorzy apelu.

Propozycja rezygnacji z opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne z budżetu państwa za niektóre grupy społeczne znacznie uszczupli zasoby finansowe NFZ przy równoczesnej konieczności udzielania tym grupom świadczeń zdrowotnych ze składek innych osób ubezpieczonych - uważają samorządowcy.

Zmiany grożą poważnymi problemami w ochronie zdrowia

- Zmniejszenie środków finansowych przeznaczonych na świadczenia zdrowotne stwarza niebezpieczeństwo ograniczenia równego dostępu do świadczeń zagwarantowanych w art. 68 Konstytucji - dodają. 

Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej w Łodzi stanowczo apeluje o niezwłoczne wycofanie procedowanego projektu ustawy z prac legislacyjnych, ponieważ przyjęcie zapisów tam zawartych przez Sejm, znacznie utrudni dostęp pacjentów do świadczeń zdrowotnych i pogłębi chaos organizacyjny w ochronie zdrowia.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
NFZ   finansowanie stomatologii   ORL w Łodzi  

POLECAMY W SERWISACH