PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Fiasko programu profilaktyki stomatologicznej w poznańskich szkołach

Autor: miro • Źródło: fakt.pl/infoDENT24.pl
04-10-2022, 10:29
Fiasko programu profilaktyki stomatologicznej w poznańskich szkołach Przerwany program profilaktyki stomatologicznej w Poznaniu Fot. AdobeStock
Po roku przerwano realizację trzyletniego programu profilaktyki stomatologicznej, który obejmował uczniów z poznańskich szkół w wieku od 7 do 11 roku życia. Powód? Brak chętnych.
  • W Poznaniu przerwano realizację programu profilaktycznego, którego celem było zapobieganie próchnicy u dzieci w wieku 7-11 lat
  • Powodem decyzji władz miasta (finansujących projekt) było brak działań, które miały być realizowane w ramach programu
  • Nadzorujące program Uniwersyteckie Centrum Stomatologii i Medycyny Specjalistycznej twierdzi, że nie było chętnych do uczestnictwa w projekcie ze względu na nauczanie zdalne w szkołach
  • Po roku od uruchomienia przedsięwzięcia, wydatkowano zaledwie 1 proc. środków przeznaczonych na trzyletni projekt
  • Władze Poznania będą analizowały przyczyny niepowodzenia i nie wykluczają powrotu do realizacji programu          

Nie wypalił program profilaktyki stomatologicznej

Program profilaktyczny w zakresie stomatologii uruchomiono we wrześniu 2021 r. Miał on obowiązywać do 2023 r., jednak realizację projektu przerwano, bo w zasadzie w ciągu roku nie działo się w jego ramach praktycznie nic.

Jak twierdzi fakt.pl, nadzorujące program Uniwersyteckie Centrum Stomatologii i Medycyny Specjalistycznej (UCSiMS) nie realizowało zadań, bo nie było chętnych. Taka sytuacja wynikała w dużej mierze z sytuacji pandemicznej i prowadzonej nauki zdalnej. Nie było możliwości organizowania działań profilaktycznych na terenie szkół. W rezultacie z pieniędzy, które wyasygnowały na działania profilaktyczne władze miasta, w ciągu roku wydatkowano zaledwie 1 proc.

Jeszcze przed nowym rokiem szkolnym 22/23 UCSiMS odstąpiło od realizowania umowy. Dyr. Magdalena Pietrusik-Adamska z Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Poznań stwierdziła, że zostanie przeprowadzona analiza sytuacji i ocena możliwości kontynuowania programu stomatologicznego w przyszłych latach.

Cele zawieszonego programu

infoDENT24.pl cytował słowa Magdaleny Pietrusik – Adamskej, w momencie uruchamiania programu. Mówiła tak: Chcąc przeciwdziałać chorobom jamy ustnej, Poznań rozpoczął działania w ramach profilaktyki stomatologicznej dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Poznań po raz kolejny dostrzega potencjał w działaniach profilaktycznych, dlatego uruchamia ten oczekiwany i bardzo potrzebny program zdrowotny. Cieszę się, że możemy troszczyć się o zdrowie najmłodszych, oferując konsultacje przy współpracy z Uniwersyteckim Centrum Stomatologii i Medycyny Specjalistycznej.

Rok temu kierowniczka Poradni Stomatologii Dzieci i Młodzieży UCSiMS Aneta Olszewska, przypominała, że brak opieki stomatologicznej, wynikający z pandemii, skutkować będzie konsekwencjami mogącymi przenosić się na całe przyszłe życie obecnych dzieci. Istnieje potrzeba działań profilaktycznych, które pozwolą ograniczyć skutki zaniedbań w zakresie zdrowia jamy ustnej dzieci i młodzieży - dodała.

Niezrealizowany scenariusz profilaktyki stomatologicznej  

Zgodnie z założeniami programu, podczas wizyty profilaktyczno - diagnostycznej miała być przeprowadzona indywidualna analiza stanu uzębienia. Pacjentom, u których zdiagnozowany zostanie problem bruzd zębów trzonowych, dentysta miał wykonywać proces lakowania - wskazywali realizatorzy programu.

Elementem programu miała być też edukacja. Zarówno dzieci, jak i ich opiekunowie, mieli poznawać metody dbania o higienę jamy ustnej oraz prozdrowotne nawyki higieniczne i żywieniowe w profilaktyce próchnicy. Zakładano, że spotkania dla opiekunów zostaną poszerzone o informacje na temat świadczeń gwarantowanych w zakresie stomatologii.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH