PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

FDI: w Dzień Kobiet o dentystkach na całym świecie

Autor: nieck • Źródło: en
08-03-2021, 11:45
FDI: w Dzień Kobiet o dentystkach na całym świecie W Polsce o trzecia dentystka jest aktywna zawodowo po 56 r.ż. (fot. Pixabay)
Sekcja Women Dentist Worldwide, działająca w ramach struktur Światowej Federacji Dentystycznej FDI, prowadzi badanie ankietowe poświęcone sytuacji zawodowej kobiet – dentystek na całym świecie. W Polsce panie stanowią aż 75 proc. stomatologów.

W sondażu prowadzonym przez FDI pytania m.in. o: powody wyboru stomatologii jako kierunku studiów, specjalizację, status zawodowy, liczbę godzin pracy w tygodniu, ocenę podziału rynku pracy między mężczyzn i kobiety w stomatologii, oraz ocenę podziału pracy w placówce leczniczej, zaangażowanie w pracę samorządu stomatologicznego, a także o łączenie życia zawodowego i rodzinnego.

Tu bez wątpienia dużo do powiedzenia mogą mieć polskie dentystki, które nie tylko dominują na stomatologicznym rynku pracy (75 proc. tego sektora stanowią kobiety), to jeszcze długo pracują  zawodowo. Okazuje się, że mężczyźni zdecydowanie wcześniej wykruszają się z zawodu, bo po 56 roku życia pracuje ich 26 proc., tymczasem udział kobiet w tej grupie wiekowej sięga 35 proc.

Rozkład wiekowy czynnych zawodowo lekarek dentystek jest mniej więcej równomierny:  w wieku 51 – 55 lat jest ich najwięcej (12,2 proc.), w wieku od 31 do 35 lat niewiele mniej (11,6 proc.), a w wieku od 56 do 60 lat (11,2 proc.). W pozostałych przedziałach wiekowych rozkład jest także mniej więcej podobny.

Women Dentist Worldwide zorganizowała webinar, podczas którego można było wysłuchać wykładów dentystek z całego świata, w tym z Polski: prof. Marzeny Dominiak oraz dr n. med. Kingi Grzech-Leśniak.

To kolejne wystąpienie prof. dr hab. n. med. Marzeny Dominiak, która jako prorektor ds. Strategii Rozwoju Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu oraz prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego  inspiruje kobiety do pracy w nauce. Nie przypadkiem, bowiem medycyna jest dziedziną, w której kobiety zajmują mocną pozycję. Co widać na przykładzie Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, gdzie panie stanowią prawie 60 proc. wszystkich pracowników naukowych, ponad połowę doktorantek oraz aż 71,5 proc. ogółu studentów.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
PTS   FDI   dentystka   Marzena Dominiak  

POLECAMY W SERWISACH