PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

FDI: raport Wizja 2030

en
21-01-2021, 09:15
FDI: raport Wizja 2030 Dobre zdrowie jamy ustnej u każdego - to cel FDI na 2030 r. (fot. pixabay)
Światowa Federacja Dentystyczna publikuje raport Wizja 2030, w nim założenia strategii mającej w skali globalnej zapewnić optymalne zdrowie jamy ustnej w ciągu zaczynającej się dekady.

Opublikowanie raportu FDI zbiegło się w czasie z 148. sesją Zarządu Światowej Organizacji Zdrowia, na której rządy mają przyjąć rezolucję dotycząca zdrowia jamy ustnej.

Choroby jamy ustnej - próchnica, choroby przyzębia, utrata zębów i rak jamy ustnej, są najbardziej rozpowszechnionymi chorobami niezakaźnymi  - z ich powodu na całym świecie cierpi 3,5 miliarda ludzi. Problemy te mają poważne i znaczące skutki zdrowotne, społeczne oraz gospodarcze. Dentyści muszą być aktywnie włączani we wszystkie wysiłki na rzecz poprawy stanu zdrowia społeczeństwa, tak aby działania profilaktyczne na poziomie całej populacji były skuteczne, a opieka stomatologiczna była wysokiej jakości.

Wizja 2030 zaleca różnego typu strategie radzenia sobie z obciążeniem, jakim dla zdrowia publicznego są choroby jamy ustnej. Poszczególne kraje mogą dostosować strategie do własnych potrzeb i możliwości, co ułatwi im wdrażanie odpowiednich rozwiązań. Raport rozważa również,  jakich przystosowań od pracowników służby będą wymagały  powszechne zmiany społeczne, a do takich należy starzenie się populacji.

- Czy jako członkowie społeczności zajmującej się zdrowiem jamy ustnej, potrafimy przewidywać zmiany i trendy w globalnym środowisku opieki zdrowotnej? W jaki sposób wykorzystujemy możliwości funkcjonowania jako członkowie zespołów opieki zdrowotnej zapewniających opiekę skoncentrowaną na pacjencie? Oto niektóre z ogólnych pytań, na które staramy się odpowiedzieć w ramach Wizji 2030, komentował raport prof. Michael Glick, z FDI.

Autorzy raportu Wizja 2030, zespół ekspertów reprezentujących różne sektory opieki zdrowotnej, podkreślili potrzebę zaangażowania opinii publicznej. Wizja 2030 wymaga, aby sami pacjenci byli dobrze poinformowanymi rzecznikami własnego zdrowia jamy ustnej i mogli brać czynny udział w podejmowaniu decyzji dotyczących leczenia. Nie ma przecież zdrowia ogólnego bez zdrowia jamy ustnej.

Raport Wizja 2030:
- nakreśla główne globalne możliwości i wyzwania, przed którymi stanie w  ciągu najbliższej dekady, stomatologia;
- przedstawia rozwiązania problemów;
- zajmuje się kwestiami związanymi z higieną jamy ustnej;
- wspiera i uzupełnia inne globalne programy w zakresie zdrowia i rozwoju, w tym cele zrównoważonego rozwoju oraz walkę z chorobami przewlekłymi i starzenie się społeczeństw;
- opowiada się za skuteczną profilaktyką na poziomie populacji i podkreśla znaczenie profesjonalizmu
- pomaga organizacjom członkowskim w kształtowaniu długoterminowych strategii i polityk zdrowotnych.

Celem nadrzędnym jest zapewnienie wszystkim optymalnego zdrowia jamy ustnej, program Wizja 2030 opiera się na trzech filarach, każdy ma nieco odrębny cel. 

Filar 1
Do 2030 r. podstawowe usługi w zakresie zdrowia jamy ustnej będą zintegrowane z systemem opieki zdrowotnej w każdym kraju i odpowiedniej jakości zabiegi stomatologiczne staną się dostępne  (także finansowo) dla wszystkich.

Filar 2
Do 2030 r. ogólna opieka zdrowotna i opieka stomatologiczna będą zintegrowane, co zapewni nie tylko większą skuteczność w zapobieganiu i leczeniu chorób jamy ustnej, ale też poprawi zdrowie ogólne i dobre samopoczucie pacjentów.

Filar 3
Do 2030 r. specjaliści ds. zdrowia stomatologicznego będą szeroko współpracować z pracownikami  służby zdrowia wielu specjalności, co zapewni wydajny i skuteczny, ukierunkowany na potrzeby zdrowotne i skoncentrowany na pacjencie system opieki zdrowotnej.

Więcej: fdiworlddental.org

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentysta   FDI  

POLECAMY W SERWISACH